Tomasz M. już kilka lat temu porwał dziecko i robił mu nagie zdjęcia. Sąsiadom mówił straszne rzeczy

i

Autor: Policja Śląska Tomasz M. już kilka lat temu porwał dziecko i robił mu nagie zdjęcia. Sąsiadom mówił straszne rzeczy

Śledczy chcą przedłużenia aresztu dla zabójcy 11-letniego Sebastiana. Tomasz M. wcześniej wykorzystał dwoje dzieci

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu skierowała do sądu kolejny wniosek o przedłużenie aresztu Tomaszowi M., podejrzanemu o uprowadzenie i zabicie 11-letniego Sebastiana z Katowic. Wcześniej podejrzany był na obserwacji psychiatrycznej. Śledczy już wiedzą, że wcześniej Tomasz M. wykorzystał seksualnie dwoje innych dzieci.

Zabójstwo 11-letniego Sebastiana z Katowic. Śledczy chcą przedłużenia aresztu dla zabójcy. Tomasz M. wcześniej wykorzystał dwoje innych dzieci

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu złożyła kolejny wniosek do sądu o przedłużenia aresztu dla Tomasza M. Mężczyzna jest podejrzany o uprowadzenie i zabójstwo 11-letniego Sebastiana z Katowic. 22 maja minie rok od tej potwornej zbrodni.

- Wniosek rozpozna tym razem Sąd Apelacyjny w Katowicach – to sądy apelacyjne decydują o stosowaniu najsurowszego ze środków zapobiegawczych na okres przekraczający 12 miesięcy - mówi prokurator Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Czytaj także: Zabił 11-letniego Sebastiana, ale nie ma w nim krzty skruchy! Porażające fakty ws. optyka z Sosnowca 

W kwietniu zakończyła się obserwacja psychiatryczna M. Kompleksową opinię biegłych na temat stanu zdrowia psychicznego optyka z Sosnowca prokuratura ma otrzymać w maju. Wyniki obserwacji są kluczowe dla prowadzonego śledztwa. Powinny kategorycznie przesądzić kwestię poczytalności podejrzanego, a w konsekwencji – odpowiedzialności karnej.

Na Tomaszu M., ciążą nie tylko zarzuty dotyczące zabójstwa 11-letniego Sebastiana. Śledczy ustalili, że przed tą zbrodnią M., wykorzystał seksualnie dwoje innych dzieci.

Super Raport 01.04 (gen. Jan Rajchel, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Aleksandra Rutkowska) Sedno Sprawy: Jacek Sasin

Jeśli biegli uznają, że M. był poczytalny, do sądu wkrótce trafi akt oskarżenia. Jeżeli natomiast uznają, że nie miał zdolności do rozpoznania znaczenia zarzucanego mu czynu i pokierowania swoim postępowaniem, jego sprawa zostanie umorzona. W takiej sytuacji może zostać skierowany na przymusowe leczenie w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Decyzje w tych sprawach będzie podejmował sąd na wniosek prokuratury. Poza opinią sądowo-psychiatryczną prokuratura ma już także m.in. opinię sporządzoną przez biegłych seksuologów. Nie ujawnia jednak jej treści.

Zabójca podejrzany jest o siedem przestępstw

Dwa z nich dotyczą Sebastiana – jedno z nich to zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, drugiego zarzutu prokuratura nie ujawnia, tłumacząc to dobrem postępowania. Trzeci dotyczy przestępstwa seksualnego na szkodę innego dziecka - o tym przestępstwie prokuratura informowała we wrześniu ubiegłego roku.

 Czytaj również: Śmierć 11-letniego Sebastiana z Katowic. Jak doszło do tragedii? [Rekonstrukcja zdarzeń]

Na początku 2022 roku prokuratura przekazała informację o postawieniu podejrzanemu czterech kolejnych zarzutów. Dotyczą one dwóch czynów o charakterze pedofilskim na szkodę kolejnego małoletniego poniżej lat 15. Dwa ostatnie są natomiast związane z opinią biegłego z zakresu informatyki śledczej. W trakcie badania zabezpieczonych dysków komputerów biegły ujawnił pornografię dziecięcą w postaci ponad 200 zdjęć i nielegalne oprogramowanie komputerowe.

- Mężczyzna był przesłuchiwany 14 razy. Za każdym razem były to wielogodzinne przesłuchania, podczas których składał bardzo obszerne wyjaśnienia śledczym. Wziął udział w eksperymencie procesowym, podczas którego bardzo dokładnie opisywał przebieg zdarzeń – mówi nam prok. Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Sonda
Czy dożywocie to odpowiednia kara za zabójstwo?