Zabrze. Jak co ulewę... tunel na Damrota ZALANY! Będą kontrole [ZDJĘCIA]

2020-10-20 22:29 Rafał Strzelec
Zabrze. Jak co ulewę... tunel na Damrota ZALANY! Będą kontrole [ZDJĘCIA]
Autor: zdjęcia czytelnika

W najbliższych dniach możemy się cieszyć słońcem, ale jeszcze tydzień temu nastroje pogodowe były minorowe. Deszcz lał się z nieba. W rzekach stany alarmowe, a w Zabrzu... zalany tunel na ul. Damrota. Problem występuję już od wielu lat. Wie o tym magistrat, wie także PKP-PLK, czyli spółka do której obiekt należy. Dopiero teraz, gdy mieszkańcy okolicznych bloków znów musieli brodzić w wodzie po kostki, zapowiadana jest kontrola stanu tunelu.

O problemie wiadomo już od kilku lat. Kiedy intensywnie pada, tunel na ul. Damrota jest zalewany przez wodę. Tak naprawdę trudno powiedzieć, skąd ona się zbiera. Wiadomo, że dla wielu mieszkańców jest uciążliwa. Tunel to miejsce o "strategicznym" położeniu. Dziennie przechodzi tędy setki osób, w dużej mierze starszych, które nie zawsze sobie poradzą przy trudnych warunkach pogodowych. Często idą z torbami wypełnionymi po brzegi zakupami z Lidla lub pobliskiego warzywniaka. Z kolei młodsi maszerują do pracy albo do szkoły. Jest jeszcze jedna rzecz. Gdyby nie pandemia, to właśnie tym tunelem tysiące kibiców kierowało by się w stronę stadionu Górnika Zabrze przy ul. Roosevelta, ponieważ na pobliskim przystanku Zabrze Damrota z autobusów i tramwajów wysiadają setki z nich. Ten tunel to jedyna droga. Aby sforsować linię torów inną trasą, trzeba szukać drogi kilkaset metrów dalej lub wcześniej, ulicą Piłsudskiego lub przez park koło Domu Muzyki i Tańca.

W ubiegłym tygodniu podczas intensywnych opadów woda znów zajęła cały tunel. Co na to miasto? - Problem zalewania wspomnianego przejścia jest znany od lat. Tunel w ciągu ul. Damrota jest obiektem kolejowym stanowiącym własność PKP i nie będącym w zarządzie Miasta ani w utrzymaniu MZDII - podaje Miejski Zarząd Dróg I Infrastruktury Informatycznej. - Jego odwodnienie jest realizowane poprzez układ wewnętrznych korytek, rur i rząpi , którą są następnie włączone do przepompowni znajdującej się po północnej stronie obiektu. Przepompownia stanowi własność Gminy Zabrze i jest w utrzymaniu MZDII - tłumaczą przedstawiciele miejskiej instytucji. Zauważają jednocześnie, że obiekt nie był od lat remontowany przez PKP, ale za to przy ul. Wandy, gdzie występował podobny problem, udało się załatwić sprawę. Dodają, że dzięki różnego rodzaju działaniom np. wymianie pompy i zabudowie układu udało się uniknąć awarii wspomnianej przepompowni.

>>> Zabrze. PIJANA matka LEŻAŁA na ulicy obok wózka z dzieckiem!

Co na to PKP PLK S.A., którego własnością jest tunel? Zapowiada kontrole. - Po intensywnych opadach służby techniczne PLK sprawdziły system odwodnienia przejścia na ulicy Damrota w Zabrzu i na bieżąco prowadziły prace przy wypompowaniu wody z tunelu - informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego spółki. - Prawdopodobnie system kanalizacji miejskiej nie był w stanie przejąć wody po opadach. Do końca miesiąca wspólnie ze służbami miejskimi planowane jest sprawdzenie systemu kanalizacji i wyjaśnienie, skąd woda w przejściu należącym do PLK - dodaje Głowacka.

Rzecznika prasowa PKP PLK przypomina, że po raz ostatni tunel został wyremontowany w latach 2014-2015. Wówczas odnowiono rynny i odmalowano ściany.

Nie żyje Dariusz Gnatowski. Wspominamy NAJLEPSZE TEKSTY BOCZKA