Senior, telefon

i

Autor: pixabay.com Oszuści znów grasują na Podkarpaciu! Od 89-latka wyłudzili 40 tys. zł!

Zabrze. Policja ostrzega przed oszustami. Polują na seniorów!

2020-02-19 13:08

W ciągu ostatnich kilku dni w Zabrzu doszło do kilkudziesięciu przypadków próby wyłudzenia pieniędzy na tzw. policjanta lub wnuczka. Stoi za tym dobrze zorganizowana grupa, której członków jest bardzo trudno złapać na gorącym. Funkcjonariusze apelują do seniorów, aby zawsze podchodzili z ograniczonym zaufaniem do telefonów od obcych ludzi. Proszą również ich rodziny i sąsiadów, aby uświadamiali osoby starsze, jakie konsekwencje może spowodować rozmowa z oszustem.

W Zabrzu w ostatnich dniach doszło do kilkudziesięciu prób wyłudzenia pieniędzy "na wnuczka" lub "na policjanta". Schemat jest zawsze ten sam. Do seniora dzwoni nieznajoma osoba (najczęściej z zagranicy, aby trudno było ją namierzyć), by poinformować o konieczności wypłaty pieniędzy z banku. Oszuści często używają argumentu dot. wypadku członka rodziny i konieczności uregulowania opłaty za "załatwienie sprawy". Albo informują seniora, że jego pieniądze na koncie nie są bezpieczne w związku z... działaniami oszustów. - Osoby, które dzwonią do seniorów, są doskonale wyszkolone. Świetnie znają policyjny żargon. Słuchaliśmy nagrań z ich rozmów i wiemy, jak działają - mówi rzecznik prasowy zabrzańskiej komendy sierż. szt. Sebastian Bijok.

Seniorzy są proszeni o wypłacenie gotówki z banku i przekazanie pieniędzy tzw. odbierakom. Są to członkowie grupy, którzy przebywają w rejonie zamieszkania seniora. Jak tylko dostaną informację o odbiorze gotówki, kierują się pod wskazany adres. Czasami właśnie wtedy udaje się złapać oszustów. - Mieliśmy w ostatnim czasie próbę wyłudzenia gotówki od 90-letniego mieszkańca Zabrza. Mężczyzna skierował się do placówki bankowej w Rokitnicy. Chciał wypłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście pracownica banku poinformowała nas o tym fakcie - dodaje sierż. szt. Bijok dodając, że w niedawno udało się w ten sposób złapać "odbieraka" na gorącym uczynku w dzielnicy Zaborze.

Funkcjonariusze walczą z oszustami, Ci jednak są bardzo sprytni. Do walki z przestępcami policjanci muszą angażować dodatkowe środki, żeby namierzyć złoczyńców. Dodatkowo organizują szkolenia dla pracowników banków, aby wiedzieli, jak się w określonej sytuacji zachować. - Mamy tak naprawdę dwa cele. Pierwszy - zapobiec przestępstwu. Jeżeli jednak istnieje możliwość, żeby zatrzymać "odbieraka", policjanci instruują pracowników banku, jak należy się zachować. Oczywiście cała akcja jest nadzorowana przez stróżów prawa. Dbamy o bezpieczeństwo seniora. Musimy pracować w taki sposób, aby nie spłoszyć odbiorcy pieniędzy - dodaje rzecznik zabrzańskiej komendy.

Policjanci apelują, do seniorów, aby nie dali się oszukać. Proszą, by nie odbierać telefonów od nieznajomych. W razie czego należy szybko się rozłączyć, powiadomić rodzinę i policję. Można dzwonić m.in. na dobrze znany numer - 112. Funkcjonariusze przypominają, że NIGDY:

  • nie informują przez telefon o swoich działaniach,
  • nie proszą o przekazanie pieniędzy,
  • nie pytają o sumę posiadanych oszczędności oraz miejsca ich przechowywania,
  • nie proszą o podanie numerów kont bankowych, haseł,
  • nie proszą o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe,
  • nie proszą o zaciągnięcie kredytu.

Kreple czy chrustki? Co jesz w tłusty czwartek? Znasz śląskie nazwy potraw?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Pączek to po śląsku:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki