Zabrze. Tak będzie wyglądąło schronisko dla bezdomnych zwierząt. Miasto podpisało umowę

2021-02-26 22:30 Rafał Strzelec
Schronisko dla zwierząt w Zabrzu powstanie do końca 2022 roku
Autor: Materiały prasowe Schronisko dla zwierząt w Zabrzu powstanie do końca 2022 roku

15 milionów złotych będzie kosztowało nowoczesne schronisko dla zwierząt w Zabrzu. Obiekt będzie zlokalizowany przy ul. Bytomskiej w Zabrzu. Jego budowa ma zostać zakończona w 2022 roku. - Miarą człowieczeństwa jest nasze podejście od słabszych istot. Uwarunkowania w dotychczas funkcjonującym w Zabrzu schronisku dla bezdomnych zwierząt sprawiły, że niezbędne jest wybudowanie nowej siedziby - uważa prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Zabrze. Schronisko dla zwierząt powstanie do 2022 roku

W zabrzańskim Ratuszu została podpisana umowa na budowę schroniska dla bezdomnych zwierząt. Wykonawcą prac jest wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o. Sp. K. z Tychów. - Miarą człowieczeństwa jest nasze podejście od słabszych istot. Uwarunkowania w dotychczas funkcjonującym w Zabrzu schronisku dla bezdomnych zwierząt sprawiły, że niezbędne jest wybudowanie nowej siedziby, która będzie spełniać standardy określone w przepisach prawa – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Koszt inwestycji wynosi 15 mln zł (15.177.759,71 zł) i w całości został pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nowe schronisko zlokalizowane zostanie przy ul. Bytomskiej na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmie powierzchnię 2.516,62 m2.

Ktoś wyrzucił te śliczne kuleczki na śmietnik. Schronisko ma twardy orzech do zgryzienia

- Nowy obiekt będzie nie tylko schroniskiem dla psów i kotów. Chcemy, aby pełnił on funkcję centrum edukacji i wolontariatu, a także był miejscem aktywności społecznej i spotkań ludzi, którzy chcą poznać świat zwierząt domowych – powiedziała prezes zabrzańskiego oddziału TOZ, Danuta Mikusz-Oslislo.

Jak będzie wyglądała inwestycja i co się na nią składa? Projekt obejmuje m.in. dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem, 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami, budynek kociarni, budynek kwarantanny i drogi komunikacyjne. Zastosowane zostaną również rozwiązania ekologiczne. Magistrat wspomina m.in. o ogrzewanie w oparciu o ekologiczne kotły niskotemperaturowe 5-tej klasy na paliwo stałe, Wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła dla budynków administracyjnych, pomocniczych, gospodarczych, kociarni i boksów dla zwierząt czy podgrzewanie wody z pomocą baterii słonecznych.

W ramach inwestycji wykonane zostaną także nasadzenia drzew i krzewów. Zakończenie prac budowlanych planowane jest do końca 2022 r.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE