Zawiercie. Wyciągnął broń maszynową i zaczął strzelać! Ranił 10 osób. Na szczęście... to tylko ćwiczenia

2021-06-17 7:00
Strzelanina w Zawierciu. Ćwiczenia służb i medyków [ZDJĘCIA]
Autor: Policja Zawiercie

Zawiercie. Szaleniec bierze broń maszynową do ręki. Idzie w rejonie szkoły, otwiera ogień. Masakra! Rannych jest 10 osób. Co by się wydarzyło, gdyby taka sytuacja miała miejsce? Lepiej nie wiedzieć. Ale warto taki wariant przećwiczyć, bo nigdy nie wiadomo, czy ktoś na taki pomysł nie wpadnie. Dlatego policjanci razem z medykami ze szpitala w Zawierciu przeprowadzili ćwiczenia, których celem było sprawdzenie umiejętności stróżów prawa w sytuacji wymagającej szybkiego i sprawnego działania.

Scenariusz wyglądał następująco: godzina 9:45 parking w pobliżu szkół przy ulicy Miodowej w Zawierciu. Uzbrojony po zęby terrorysta strzela do przypadkowo napotkanych osób z broni maszynowej. Dziesięciu mieszkańców miasta zostaje rannych. I tutaj wkracza policja! Mundurowi przećwiczyli atak, który może wydarzyć się w każdej chwili, nawet w najmniej spodziewanym momencie. W działaniach brały udział służby medyczne, które weszły do akcji po "zlikwidowaniu strzelca". Symulacja została przeprowadzona przez Szpital Powiatowy w Zawierciu. Zadaniem lekarzy było m.in. przeprowadzenie triażu, czyli podziału pacjentów na kolory . Czerwony oznaczał, że pacjent wymaga szybkiego transportu do szpitala. Żółci i zieloni byli ranni lżej. Oni mogli poczekać dłużej na pomoc.

Uwięził swojego syna, odbili go kontrterroryści. Ruszył proces Łukasza P.

- W rejonie parkingu przy ulicy Miodowej załogi karetek pogotowia zmagały się z postawionym zadaniem, jakim była segregacja rannych, udzielanie im pomocy, a także transport do pobliskiego szpitala. Ratowników wspierali zawodowi strażacy. W całe przedsięwzięcie zaangażowani byli także zawierciańscy policjanci. Mundurowi zabezpieczali miejsce zdarzenia. Dbali także o to, aby karetki z rannymi mogły bezpiecznie kursować pomiędzy szpitalem a miejscem tragedii. Wsparcia udzielali im także strażnicy miejscy - opisuje Komenda Miejska Policji w Zawierciu.

Takie ćwiczenia odbywają się co jakiś czas. Celem symulacji jest przede wszystkim przygotowanie służb na różne scenariusze. Nawet te najbardziej drastyczne. Zdjęcia ze "strzelaniny z Zawiercia"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE