Bez zgody rodzica nie można im pomóc. O co apelują młodzi? "Zginę bez ciebie", mocna powieść Roberta Ostaszewskiego

2022-01-17 12:58
depresja
Autor: Getty Images Pracę może stracić do 6 tysięcy osób

Nastolatek z problemami może poprosić o konsultację psychologa tylko za zgodą rodziców. Jest grupa, która chce to zmienić, napisali apel! Jest książka, która porusza ten temat – powieść kryminalna Roberta Ostaszewskiego "Zginę bez ciebie" od Wydawnictwa Harde. Czy Podkomisarz Rowicki odkryje, co mogło uratować Jowitę Dudek? Co można zrobić, by nie dochodziło do kolejnych samobójstw wśród osób młodych?

– Młodych ludzi, którzy stworzyli ten apel, znam osobiście, przynajmniej większość. To wspaniałe postaci, które mocno angażują się w życie społeczne. W dobie kryzysu psychiatrii dziecięcej, wzrastającej liczby samobójstw, wychodzą z wyjątkowo ważną inicjatywą, czyli z dostępem niepełnoletnich do psychologa bez zgody rodziców – napisał dziś Paweł Lęcki, nauczyciel języka polskiego z Sopotu, który na Facebooku ma ponad 72 tysiące obserwatorów. O jaki apel chodzi?

– Młodzi ludzie w obecnych czasach są wyjątkowo zamknięci w sobie. Wielość bodźców, pandemia, brak specjalistów w szkołach - to tylko niektóre z powodów. Uzyskanie zgody rodzica często zamyka drogę do uzyskania pomocy nie tylko w codziennych sprawach, a przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych. Najbardziej problematyczne bywa to w okresie dorastania, gdy młody człowiek potrzebuje oddzielić się od swoich opiekunów, by odkryć własną tożsamość – argumentuje Rada Młodzieżowa, która chce wystąpić do Rady Ministrów w sprawie dopuszczenia konsultacji z psychologiem dla osób niepełnoletnich bez zgody rodziców. Ich apel podpisało już ponad dwa tysiące osób.

Temat depresji nastolatki podjął w swojej ostatniej powieści kryminalnej Robert Ostaszewski. W "Zginę bez ciebie", która ukazała się 12 stycznia nakładem Wydawnictwa Harde, samobójstwo popełnia córka wiceprezydenta miasta. Podkomisarz Konrad Rowicki, podejrzewając wymuszone zamknięcie dochodzenia, postanawia przyjrzeć się tajemniczej śmierci. Rowicki jest zgorzkniałym, a jednocześnie błyskotliwym gliną z gorącym sercem. Próbując dociec, co spotkało Jowitę Dudek, odkrywa, że nie była jedyną dziewczyną, która w okolicach Ciechanowa w ostatnich latach odebrała sobie życie. Prowadząc prywatne śledztwo, zmaga się równocześnie z własną traumą i poczuciem dojmującej straty. "Zginę bez ciebie" Roberta Ostaszewskiego to świetnie napisana książka poruszająca niestety bardzo aktualne tematy.

Książki na kwarantannie, czyli biblioteka w czasach pandemii

– Zdrowie psychiczne w Polsce powoli przestaje być tematem tabu. Niewątpliwy wpływ miała na to pandemia, która szczególnie teraz zbiera swoje żniwo. W ciągu ostatnich 2 lat odsetek samobójstw wśród osób młodych drastycznie wzrósł. W związku z tym chcielibyśmy zaapelować o staranne przyjrzenie się kwestii zdrowia psychicznego oraz konkretne zmiany legislacyjne – argumentuje Rada Młodzieżowa. Ich apel można przeczytać tutaj.

"Zginę bez ciebie" to rasowy kryminał z zaskakującym zakończeniem, a równocześnie sugestywny obraz życia na prowincji. To także opowieść o depresji, która zabija równie bezwzględnie co najbardziej wyrafinowany morderca. Powieść kryminalna "Zginę bez Ciebie" Roberta Ostaszewskiego dostępna jest w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www. harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

O autorze: Robert Ostaszewski - krytyk literacki, prozaik, felietonista i redaktor FA-artu, Dekady Literackiej i Portalu Kryminalnego. Twórca bloga o literaturze „Mania literatury”. Jego teksty publikowała m.in. Gazeta Wyborcza, Nowe Książki, Odra, Polityka, Tygodnik Powszechny czy Res Publika Nowa. Prowadzi warsztaty z kreatywnego pisania w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wśród książek jego autorstwa warto wspomnieć zbiór felietonów "Odwieczna, acz nieoficjalna" czy "Etapy. Rozmowy z pisarzami i nie tylko", powieści kryminalne "Kogo kocham, kogo lubię” (Martą Mizuro), "Sierpniowe kumaki” (z Violettą Sajkiewicz), "Zabij ich wszystkich”, "Ukochaj na śmierć" i "Śmierć last minute".

Zginę bez ciebie, Robert Ostaszewski
Autor: Materiały prasowe "Zginę bez ciebie", Robert Ostaszewski
Sonda
Czy depresja to problem, z którym walczy się w Polsce w odpowiedni sposób?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE