Rita Gombrowicz Witold Gombrowicz

i

Autor: Materiały prasowe Rita i Witold Gombrowicz: "Żony bogów. Muzy wielkich literatów"

Cała prawda o ich związkach. Jak kochali: Gombrowicz, Mrożek, Miłosz, Witkiewicz, Iwaszkiewicz

2022-01-11 17:02

Jak kochali, mocno, żarliwie, zdradzali czy byli oddani i wierni? Za co je pokochali? Poznajcie muzy wielkich literatów. 12 stycznia nakładem Wydawnictwa Harde ukaże się książka Sławomira Kopra "Żony bogów. Muzy wielkich literatów". Portret żon wybitnych polskich pisarzy i opowieść o ich wspólnym życiu.

Witold Gombrowicz, Sławomir Mrożek, Czesław Miłosz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jarosław Iwaszkiewicz… Zna ich każdy, kto choć odrobinę uważał na szkolnych lekcjach.

Ta książka nie opowiada jednak o nich, ale o kobietach, dzięki którym mogli wspiąć się na literacki Olimp. To one organizowały rodzinne życie, były żonami, muzami, powierniczkami, kochankami, kucharkami, a często też pielęgniarkami troszczącymi się o swoich mężczyzn do ostatnich chwil ich życia. Na co dzień widziały nie tylko boskość wielkich literatów, ale również ich słabości, dziwactwa i lęki. Wspierały w chwilach niepowodzeń. Leczyły z depresji. Wybaczały kaprysy, złe humory, pijaństwo. Zapominały o romansach i homoseksualnych skłonnościach. Opiekowały się dziećmi. Rezygnowały ze swoich ambicji zawodowych i artystycznych, porzucały plany i nadzieje. Bez nich być może nigdy nie ujrzelibyśmy wspaniałych dzieł literatury.

Marek Hłasko. Wolał WÓDKĘ od OSIECKIEJ l Historia z Koprem

Warto poznać nazwiska żon literackich bogów. Warto poznać ich losy. Sławomir Koper przedstawia Marię-Ritę Labrosse – asystentkę i żonę Witolda Gombrowicza oraz znakomitą kuratorkę jego literackich dzieł, ukochane żony Sławomira Mrożka – Marię Obrembę i Susanie Osorio, Janinę Dłuską primo voto Cękalską i Carol Thigpen – żony Czesława Miłosza, Jadwigę z Unrugów, żonę Witkacego, która z pożogi wojennej ocaliła jego spuściznę literacką, wreszcie Anne z domu Lilpop Iwaszkiewiczową.

Sławomir Koper to nie tylko autor wielu bestsellerów, ale również jeden z najpopularniejszych Polskich historyków. Już w 2016 roku łączny nakład jego książek przekroczył ponad 800 tysięcy egzemplarzy. Od wielu lat specjalizuje się w zagadnieniach rzadko goszczących na kartach podręczników historycznych. Jego książki przywracają minionym dziejom dawne barwy i smak, wyrywając historię z więzienia dat i faktów, opisując prywatne życia zwykłych ludzi, dawnych elit, gangsterów czy wybitnych polityków. Za swój wkład w popularyzację polskiej historii odznaczony prezydenckim Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wieloletni współpracownik Do rzeczy, Historia Do Rzeczy i Mówią wieki.

Książka "Żony bogów. Muzy wielkich literatów" autorstwa Sławomira Kopra dostępna będzie w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www. harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Żony Bogów

i

Autor: Wydawnictwo Harde
Sonda
Czy lubisz czytać książki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE