Mężczyźni spod tych znaków zodiaku wolą szare myszki

i

Autor: Shutterstock Mężczyźni spod tych znaków zodiaku wolą "szare myszki"

Co siedzi w głowach współczensych chłopców i mężczyzn? F*ck, fame & game

2022-10-01 17:18

Czym jest internet dla mężczyzn urodzonych po 89' roku? Jaki wywiera na nich wpływ i kształtuje ich zachowania w kontaktach z kobietami i rodzicami sprzed ery social media? Od szklanych domów internetowych ekip to patosteramów. "F*ck, fame & game. Co faceci robią w sieci" to wyjątkowa relacja mężczyzn, dla których internet stał się oknem na świat i pułapką w jednym. Dziennikarka Elżbieta Turlej przyjrzała się ich historiom, które mogą wydawać się puste, a zarazem przejmująco smutne.

Dla wielu trzydziestolatków media społecznościowe stanowią ważny część ich życia, jednak często bez większego zastanowienia nie zagłębiają się w postawy społeczne prezentowane na Instagramie czy TikToku. Dojrzałe umysły kolejne "youtuberskie" ekipy traktują jak rozrywkę bez konieczności zastanawia się nad ich fenomenem i skutkach, jakie niosą. A przecież dla wielu osób są one niedoścignionym marzeniem i akceptacji, przyjaźni i życiu pełnym beztroski. Uważny widz wie, że tak nie jest, ale zaślepiony i pogubiony odbiorca odbiera ten świat zupełnie inaczej. Niech przykładem będzie słynna Ekipa Friza, która podbiła polski internet jako grupa przyjaciół z wielkimi zasięgami i milionowymi zarobkami. "Ekipa jest jak rodzina" to hasło przyświecało ich wspólnym życiu i mniej lub bardziej ambitnym filmikom na YouTubie. Jak to się skończyło? Dzisiaj większość członków Ekipy ze sobą nie rozmawia, a część nawet wypowiedziała swoje umowy. Dla ich fanów oznacza to załamanie pewnego systemu wartości i poczucie oszukania.

Zobacz także: Najbardziej znani homoseksualiści epoki PRL. Historia z Koprem

"F*ck, fame & game. Co faceci robią w sieci" przedstawia historie i postawy mężczyzn, którzy wychowali się w poczuciu, że internet jest jak zew wolności, który powoli staje się ich klatką. Często nie mogąc zrozumieć pokolenia swoich rodziców i walcząc z szarą rzeczywistością Polski lat dziewięćdziesiątych i początku dwutysięcznych. Uwierzyli, że świat online to blichtr, który może być ich zbawieniem. Elżbieta Turlej przedstawiła w swojej książce surowy reportaż o życiu polskich mężczyzn w sieci.  

Influenserzy, rycerze Jezusa, chłopaki z grindra, freak fighterzy, fetyszyści, monarchiści. Tylko niektórzy z nich kiedykolwiek pójdą na randkę, ale za to wyrobią 1000% normy. Wszystkich łączy jedno: poszukiwanie miłości, której często zabrakło w ich domach. Czy walka płci została ostatecznie przegrana przez silniejszą płeć? Co siedzi w głowach polskich mężczyzn? Reportaż Elżbiety Turlej zabiera nas w mało znany, a często wirtualny świat polskich mężczyzn, który – choć czasem trudno w to uwierzyć - istnieje naprawdę, tuż obok nas - czytamy w opisie książki. 

Elżbieta Turlej to dziennikarka z ponad 25-letnim stażem. Pracowała między innymi w dziennikach („Super Express”, „Życie Warszawy”) oraz miesięcznikach. Potrafi w prosty sposób przedstawić trudne i często niejednoznaczne historie swoich rozmówców. "F*ck, fame & game. Co faceci robią w sieci" to obraz wirtualnego świata, od konsumpcjonizmu i hejtu social media po Fame MMA i jej popularność. Gdzie w tym wszystkim są jednak mężczyźni i jak radzą sobie oni w relacjach z kobietami?  

F*ck, fame & game. Co faceci robią w sieci

i

Autor: Materiały prasowe F*ck, fame & game. Co faceci robią w sieci
Arnold Schwarzenegger w Auschwitz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki