bezsenność u osób starszych

i

Autor: Getty Images

Dobranoc. Przewodnik po zdrowym śnie. Bożena Stasiak

2022-07-06 14:15

Bezsenność to jedna z naszych współczesnych plag. Na zaburzenia snu cierpi coraz więcej osób, a Polacy należą do najbardziej bezsennych w Europie. Jak mogą się objawiać zaburzenia snu, jak sobie z tym radzić, kiedy wystarczą domowe sposoby, a kiedy wskazana czy wręcz konieczna jest wizyta u lekarza – tego wszystkiego dowiecie się z książki "Dobranoc. Przewodnik po zdrowym śnie " Bożeny Stasiak.

Bezsenność to jedna z naszych współczesnych plag, określanych już jako epidemia. Kolejna choroba cywilizacyjna. Na zaburzenia snu cierpi coraz więcej osób, a Polacy należą do najbardziej bezsennych w Europie.

"Jakość naszego nocnego wypoczynku znacznie ucierpiała wskutek pandemii, która nasiliła zaburzenia okołodobowego rytmu snu i czuwania. Szczególnie niepokojąco wzrastają zaburzenia snu u młodzieży. Kiedyś były to sporadyczne przypadki, dziś problem staje się powszechny" - prof. Adam Wichniak

Dziś już połowa naszych rodaków zmaga się z tym problemem, podczas gdy pod koniec ubiegłego wieku było to około 30 procent. Zaburzenia snu stanowią trzecią przyczynę dolegliwości, z jakimi zgłaszają się pacjenci do lekarzy – po bólach głowy i dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. A wiele na to wskazuje, że takich pacjentów będzie przybywać, do czego przyczyniła się pandemia.

Jak mogą się objawiać zaburzenia snu, jak sobie z tym radzić, kiedy wystarczą domowe sposoby, a kiedy wskazana czy wręcz konieczna jest wizyta u lekarza – tego wszystkiego i jeszcze dużo, dużo więcej dowiecie się z  książki "Dobranoc. Przewodnik po zdrowym śnie" Bożeny Stasiak.

O autorce: Bożena Stasiak – dziennikarka, absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarstwa podyplomowego na UW i Germanistik-Journalistik na Uniwersytecie w Lipsku, popularyzatorka wiedzy o zdrowiu. Jest autorką licznych reportaży wcieleniowych, poradników (m.in. Nowa sztuka kochania, Jak rzucić palenie, Jak schudnąć, Choroby XXI w.) oraz książek – Listy intymne. Zwierzenia Polaków, Bitwa z rakiem. Terapie i antyterapie, Pandemia. Dzieje zarazy, wydanych nakładem Wydawnictwa Harde. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia i w konkursie Kryształowe Pióra.

Książka "Dobranoc. Przewodnik po zdrowym śnie" Bożeny Stasiak dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Sonda
Czy cierpisz na bezsenność?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE