oszuści smartfon

i

Autor: fot. Unsplash, ilustracyjne

Dostajesz SMS o paczce – uważaj, stracisz pieniądze. Opisała schematy działania oszustów

2021-12-13 12:31

Grudzień… to czas prezentów, a jak prezenty, to oczywiście paczki, płynąca rzeka paczek. Zamawiamy na potęgę. Ten przedgwiazdkowy stan zakupowego szaleństwa wykorzystują oszuści. Przeczytaj, jak się przed nimi uchronić.

Dostajesz SMS z informacją o paczce, np. o jej przekierowaniu. Uważaj. Jeśli wysłano do ciebie prośbę o kliknięcie podany w wiadomości link, to mogą być oszuści. Ulegając tej prośbie, możemy stracić pieniądze, ale również dane osobowe. Gdy SMS zachęca nas do pobrania aplikacji, w żadnym wypadku tego nie róbmy. Taka aplikacja będzie miała dostęp do naszych danych, haseł… Potencjalnie stwarza to ogromne niebezpieczeństwo. Pobranie aplikacji z linku w SMS­-ie oznacza kłopoty. To nie jedyny sposób, jakiego imają się oszuści. Chcesz poznać schematy ich działania i uchronić najbliższych przed takimi ludźmi, sięgnij po książkę Hanny Dobrowolskiej „Wnuczkowa mafia” od Wydawnictwa Harde. 

Uwaga na oszustów

Każdego dnia kilkudziesięciu emerytów odbiera telefony od „wnuczkowej mafii”. Oszuści podają się za krewnych w potrzebie, albo policjantów prowadzących tajne śledztwo wymierzone w zmyślone grupy przestępcze. Proszą o pieniądze. Seniorzy przekazują ogromne sumy wierząc, że działają w słusznej sprawie. Tylko w 2018 roku było niemal trzy i pół tysiąca takich osób, straty wyniosły blisko 57 milionów złotych. Ciemna liczba przestępstw jest trudna do oszacowania, ale może być nawet kilkukrotnie wyższa. Ofiary wstydzą się zgłaszać na policję. Niektórzy nigdy nie zorientują się, że zostali wykorzystani, inni umierają ze stresu, nie doczekując sprawiedliwości.

Polscy seniorzy nękani są przez tytułową „wnuczkową mafię” od blisko dwóch dekad. Skąd się wzięła ta niezwykle podstępna metoda oszustw? Dlaczego sprawcy są tak skuteczni? Dlaczego czują się bezkarni? Jak żyją za wyłudzone pieniądze?

Reportaż Hanny Dobrowolskiej przestawia problem od każdej strony. Są relacje policjantów, którzy od lat próbują zwalczyć „wnuczkową mafię”, są podsłuchy rozmów między przestępcami, opisy i zdjęcia niewyobrażalnego bogactwa, które - w zestawieniu z dramatem pokrzywdzonych - razi jeszcze bardziej. Autorka dotarła do ofiar, które zwierzyły jej się ze swoich historii. Przeczytała setki tomów akt sądowych, brała udział w procesach oszustów. Ujawniła wyroki sądów, które skazywały przestępców na proponowane przez nich kary. Udało jej się także dotrzeć do osoby ściśle związanej z mafią, w tym m.in. z Arkadiuszem Ł.ps. „Hoss”, legendarnym pomysłodawcą metody „na wnuczka”.

„Wnuczkowa mafia” to książka, która zadziwia, bulwersuje i wzrusza. To obowiązkowa lektura dla każdego. Nie tylko dla seniorów, ale przede wszystkim dla przedstawicieli młodszego pokolenia, które ma szansę uchronić swoich najbliższych przed podobnym dramatem. Niejedna ofiara była przekonana, że nie dałaby się nabrać na „wnuczkową” historię, a później słysząc w słuchawce „Zgadnij kto mówi?!” nieświadomie łapała przynętę...

Ostrożności nigdy za wiele. Na bezpieczne gwiazdkowe zakupy książkowe zapraszamy na stronę wiemiwybieram.pl. Znajdziecie tam wiele tytułów, które z radością położycie pod choinką. Nowości z rabatami, autografami autorów, prezentowe zestawy.

Wnuczkowa mafia. Hanna Dobrowolska

i

Autor: wiemiwybieram.pl
Sonda
Znasz kogoś, kto stracił pieniądze na rzecz oszustów?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki