Dzień Babci i Dziadka 2022. Zamów hitową książkę. Jeszcze zdążysz

2022-01-20 13:38
Babcia, dziadek
Autor: Pixabay 21 stycznia obchodzimy w Polsce Dzień Babci.

Tajemnice znanych polityków, meandry historii, a do tego szczypta metafizyki. To nasze propozycje na książkowe prezenty od Wydawnictwa Harde z okazji Dnia Dziadka, który obchodzimy już niebawem, bo 22 stycznia. Czytanie inspiruje, poszerza horyzonty, dostarcza tematów do rozmowy. Dobra książka to wymarzony prezent.

Podpowiadaliśmy już, jaką ciekawą książkę, spośród mnogości tytułów, możecie wybrać dla babci. Przeczytacie o nich tutaj. Wszystkie babcie mają swoje święto 21 stycznia, dzień później przypada Dzień Dziadka. Dla nich też przygotowaliśmy zestaw fantastycznych lektur. Sprawdźcie, czy któraś z ośmiu wybranych propozycji przypadnie wam do gustu i zamawiajcie książki na prezent!

"Tajemnice marszałka Śmigłego-Rydza. Bohater, tchórz czy zdrajca?", Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski

Są tematy, które pomimo upływu lat wciąż budzą gorące emocje. Bohaterowie, których wybory życiowe są żywo komentowane, bezpardonowo oceniane. Z pewnością należy do nich marszałek Edward Śmigły-Rydz. Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski, autorzy książki, "Tajemnice marszałka Śmigłego-Rydza. Bohater, tchórz czy zdrajca?" próbują opisać życie i działalność marszałka, którego postać do tej pory wzbudza kontrowersje i dzieli historyków. W książce od Wydawnictwa Harde, którą możemy zaliczyć do nurtu literatury historycznej, Sławomir Koper i Tymoteusz Pawłowski, próbują wyjaśnić tajemnice marszałka.

Kim był Śmigły-Rydz? Dlaczego został znienawidzony przez Rosjan za walki z bolszewikami w latach 1919-1920, przez polski rząd na wychodźstwie za związek z sanacją, potem przez władze i historyków epoki PRL-u, a później także przez część opozycji antykomunistycznej? Czy marszałek słusznie zasłużył na niechęć środowiska piłsudczyków i obywateli, których dotknęła wojna?

"Blaski i cienie II Rzeczypospolitej", Sławomir Koper

Nazwisko Sławomira Kopra jest doskonale znane wielbicielom smakowitych opowieści historycznych i plotek z epoki dwudziestolecia międzywojennego oraz okresu PRL. Autor w książce "Blaski i cienie II Rzeczypospolitej" przypomina wydarzenia i skandale, którymi żywiła się prasa brukowa, a później przekazywano je sobie szeptem w zaciszu kawiarnianych salek. W książce od Wydawnictwa Harde pojawiają się ówcześni celebryci. Są tu Mieczysław Fogg, generał Bogusław Wieniawa Długoszowski, aktorka Loda Halama, kasiarz Szpicbródka.

"Blaski i cienie II Rzeczypospolitej" to także próba wyjaśnienia mrocznych zagadek i skanadali, jak choćby dotyczących domniemanej kolaboracji aktora Adolfa Dymszy z okupantem lub faktów wskazujących na konszachty niektórych przedstawicieli przedwojennej władzy ze światem przestępczym. Jest też miejsce na porządną dawkę faktów. Dowiemy się, jak sanacyjne władze usiłowały skolonizować Madagaskar; jak zagospodarowywały niewielki odcinek wybrzeża, budując od podstaw portowe miasto Gdynia i jak zamierzały bronić dostępu do Bałtyku, inwestując w marynarkę wojenną. Tych opowieści nie znajdziemy w żadnym podręczniku. To świetna lektura dla wszystkich zafascynowanych klimatem II Rzeczypospolitej.

Czy marszałek Śmigły-Rydz był zdrajcą i tchórzem? | Historia z Koprem
NOWOŚĆ! Blaski i cienie II Rzeczypospolitej. Sławomir Koper
Autor: wiemiwybieram.pl

"Podwójna gra", Sylwester Latkowski

Przenosimy się do czasów współczesnych. One też mają swoje tajemnice. Kim są tajni agenci działający pod przykryciem? Jak działają? Czy żałują decyzji, które musieli podejmować wbrew własnemu sumieniu? O tym właśnie agenci opowiadają Sylwestrowi Latkowskiemu w "Podwójnej grze" wydanej nakładem Wydawnictwa Harde. Latkowski przedstawia sylwetki kilku agentów działających pod przykryciem, pracujących przy najbardziej niebezpiecznych zadaniach, wymagających szczególnej dyskrecji oraz wyczucia. Ukazuje także kulisy akcji, jakie im powierzono. Wiele z nich doprowadziło do ujęcia groźnych przestępców lub ujawnienia paru głośnych później afer.

"Polscy terroryści i zamachowcy", Sławomir Koper

Równie wciągająca, co "Podwójna gra" będzie też inna książka – "Polscy terroryści i zamachowcy" Sławomira Kopra. Opowiada o terroryzmie w historii Polski, poczynając od sztyletników z okresu powstania styczniowego, a kończąc na Januszu Walusiu, który w kwietniu 1993 roku zamordował szefa południowoafrykańskich komunistów, Chrisa Haniego.

Na kartach książki przewijają się skrytobójcy i zamachowcy, działający w imię wielkich idei i z niskich pobudek. Są terroryści spod znaku PPS-u, także kobiety takie jak Wanda Krachelska, późniejsza współorganizatorka Żegoty, Ignacy Hryniewiecki, zabójca cara Aleksandra II, i morderca prezydenta Narutowicza – Eligiusz Niewiadomski. Autor nie zapomina o głośnej sprawie braci Kowalczyków z Opola, którą relacjonuje korzystając z archiwum IPNu, ani o Polakach dokonujących zamachów w USA, w tym o George’u Metesky’m. "Szalony Bombiarz" przez 16 lat terroryzował Nowy Jork zamachami bombowymi i od jego przypadku rozpoczęła się historia profilowania przestępców.

 "Więzienny świat", Janusz Szostak

"Więzienny świat: rozmowy zza krat", reportaż nieodżałowanego Janusza Szostaka, który powstał z rozmów przeprowadzonych z przedstawicielami przestępczego świata "Więzienny świat" to wyjątkowa publikacja od Wydawnictwa Harde, zdradzająca tajniki i realia panujące w polskich więzieniach. Dziennikarz śledczy Janusz Szostak portretuje brutalny obraz polskich więzień i aresztów, gdzie przemoc, przemyt, gwałty, korupcja, kradzieże i wszelkie inne formy łamania prawa są niemal codziennością. To opowieść o więziennej rzeczywistości - bez cenzury.

Więzienny świat
Autor: Wydawnictwo Harde

"Miller. Twardy romantyk", Kamil Szewczyk

Jak się robi karierę w polityce? Dobrze prześledzić drogę polityków, którzy osiągnęli sukces. Choćby tę biografię dokumentującą drogę, jaką chłopak z rozbitej, ubogiej żyrardowskiej rodziny przebył, by zostać premierem RP. W książce "Miller. Twardy romantyk", Kamila Szewczyka, o jednym z najpopularniejszych polityków opowiadają najbliżsi, ale także czołowi gracze z politycznego boiska.

Zarówno ci, z którymi się Miller zgadzał, jak i ci, z którymi toczył spory. Z książki wyłania się portret człowieka, który nigdy się nie poddawał: ani w polityce – choć odnosił zarówno zwycięstwa, jak i porażki – ani w życiu prywatnym – choć śmierć niemal nie odebrała mu żony, zabrała syna i jemu samemu zaglądała w oczy. Biografia wydana nakładem Wydawnictwa Harde pokazuje, że to, czego nikt nie może Millerowi odmówić to woli walki.

 "Niesiołowski", Piotr Lekszycki

Trzeba to przyznać, Stefan Niesiołowski budzi wśród Polaków skrajne emocje. W biografii autorstwa Piotra Lekszyckiego polityk dzieli się detalami ze swojego barwnego życia. Stefan Niesiołowski znany jest z tego, że nie stroni od prowokacyjnych wypowiedzi. Czytelnicy liczący na wysyp złośliwości nie będą zawiedzeni. W książce znajdą szczere opinie o znanych postaciach z pierwszych stron gazet: od Lecha Wałęsy, przez Jarosława Kaczyńskiego, aż po Jana Pawła II. Biografia "Niesiołowski" wydana przez Wydawnictwo Harde oddaje klimat PRL-u, pokazując przy tym prawdziwą twarz tego jednego z najbardziej prowokujących polityków ostatniej dekady. 

"Widziadła. Świadectwa z zaświatów", Janusz Szostak

Na sam koniec obiecana odrobina metafizyki. Wbrew pozorom, to świetna propozycja nawet dla tych, co twardo stąpają po ziemi. Zbiorem reportaży "Widziadła. Świadectwa z zaświatów", Janusz Szostak zaskoczył swoich czytelników. Reporter śledczy postanowił przyjrzeć się zjawiskom paranormalnym. Dotrzeć do miejsc, w których takie zjawiska ponoć występują. Szostak przeprowadził dziesiątki rozmów z osobami, które uważają, że mają kontakt z innym wymiarem świata, z duszami zmarłych. Żyją wśród zjawisk nie dla wszystkich zrozumiałych, czasem też niezrozumiałych dla nich samych. Rozmawiał również z egzorcystami, mediami, jasnowidzami czy hipnotyzerem. Korzystał z dokumentów, niekiedy z akt policyjnych, a w kilku przypadkach ze źródeł historycznych.

– Brałem udział w wydarzeniach, które największego sceptyka zmusiłyby zapewne do rewizji poglądów na temat zjawisk paranormalnych – przyznawał w rozmowie z Wydawnictwem Harde. Fascynujące. Polecamy tę lekturę, jak i wszystkie wybrane z okazji Dnia Dziadka tytuły.

okładka książki Miller - Twardy romantyk
Autor: Wydawnictwo Harde

Książki dostępne są w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Sonda
Czy lubisz czytać książki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE