Dzień Babci i Dziadka za pasem. Podaruj książkę, podpowiadamy jaką

2022-01-18 16:25
Prezenty dla babci i dziadka, które poprawiają zdrowie i formę
Autor: Getty images

Zbliża się dzień wypełniony miłością, a nawet dwa z rzędu. Dzień Babci i Dziadka. 21 i 22 stycznia obchodzimy ich święto. Jeśli jeszcze nie macie prezentów, spieszymy z podpowiedziami. Już dziś przedstawiamy propozycje dla babć. Do wyboru jest książka o gwiazdach minionych lat, do powspominania. Obyczajowo­-historyczna, co wywołuje rumieniec, a także romantyczna z pięknym wątkiem ­przyjaźni łączącej pokolenia. Poznajcie wszystkie tytuły od Wydawnictwa Harde, jakie wybraliśmy.

"Królowe salonów II Rzeczpospolitej", Sławomir Koper

Dziewczyny z okładek, gwiazdy kina, rekordzistki sprzedaży płyt, mistrzynie sportu. Celebrytki dwudziestolecia międzywojennego. To bohaterki książki Sławomira Kopra "Królowe salonów II Rzeczpospolitej". Na swój sukces musiały jednak pracować znacznie ciężej niż dzisiejsze celebrytki, a za sławę często zapłacić wyższą cenę.

W książce "Królowe salonów II Rzeczpospolitej" wydanej nakładem Wydawnictwa Harde, Sławomir Koper odkrywa przed czytelnikiem fascynujące portrety celebrytek dwudziestolecia międzywojennego. To malarka Olga Boznańska, lekkoatletka Halina Konopacka, aktorka Lucyna Messal, zwana Messalką, poetka Kazimiera Iłłakowiczówna. Na ich tle najsilniejszy blask bije jednak od Apolonii Chałupiec, która zawojowała Hollywood jako Pola Negri. Spacerowała po bulwarze Zachodzącego Słońca z tygrysem na smyczy, a do jej stóp padali Charlie Chaplin i Rudolf Valentino. Okres dwudziestolecia międzywojennego dał polskiej kobiecie szansę wyrażenia w pełni swojej osobowości i zabłyśnięcia talentem. Każda babcia w tej lekturze przejrzy się, jak w lustrze, odkrywając portret pięknej, mocnej, wartościowej kobiety.

Uwiodła Chaplina i Valentino. Pola Negri - polska królowa Hollywood | Historia z Koprem

"Milionerki. Fortuny Polek" Sławomir Koper

Równie wciągającą lekturą będzie przedstawiająca sylwetki Polek, które osiągnęły finansowe wyżyny książka "Milionerki. Fortuny Polek" Sławomira Kopra. Helena Rubinstein, Misia Sert, Martha Stewart i Barbara Piasecka-Johnson, losy każdej z nich mogłaby posłużyć za kanwę scenariusza bestsellerowego filmu. Wszystkie panie przyznawały się do polskości i wszystkie zaczynały swoje kariery praktycznie od zera.

"Zachłanne na życie", Sławomir Koper

Trzecia historyczna propozycja autorstwa Sławomira Kopra to opowieść o gwiazdach polskiego kina i piosenki: Osieckiej, Jędrusik, Czyżewskiej i Braunek. Autor znakomicie kreśli ich portrety, opisując barwne życie artystyczne i prywatne, przytacza masę ciekawostek i anegdot. Babcie doskonale pamiętają czasy, kiedy Elżbieta Czyżewska zachwycała w "Żonie dla Australijczyka", Jeremi Przybora pisał dla Kaliny Jędrusik piosenkę "Nie odchodź", w Opolu śpiewano szlagier Agnieszki Osieckiej "Na całych jeziorach – ty", a Małgorzata Braunek wcielała się w rolę Oleńki w "Potopie" czy Izabeli Łęckiej z serialu "Lalka". Książka "Zachłanne na życie" sprawi babciom wiele radości.

Królowe salonów z autogr
Autor: Wydawnictwo Harde

"Harem" i "Dom gejsz", Alex Vastarix i Waldemar Bednaruk

Ten duet – Alex Vastarix i Waldemar Bednaruk – babcie mogą pokochać. Do wyboru mamy dwie książki, a najlepiej sięgnąć po obie. "Harem" i jego kontynuację "Dom gejsz". "Harem" jest pierwszą historyczną powieścią opisującą magnacki tytułowy harem w XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Ukazuje barwną obyczajowość czasów królowania Jana II Kazimierza Wazy, potopu szwedzkiego i zmagań z turecką potęgą, a także rozkwitu renesansowego miasta idealnego - Zamościa. W "Domu gejsz" śledzimy losy potężnego magnata Jana Zamoyskiego. Bohaterką książki jest też urodziwa i temperamentna Maria Kazimiera d’Arquien, późniejsza Marysieńka Sobieska. Dr hab. Waldemar Bednaruk, współautor i konsultant powieści, zadbał o to, by opisane wydarzenia, również te pomijane w podręcznikach, nie przeczyły historycznej prawdzie. 

Harem, Dom gejsz, pakiet dwóch książek
Autor: Materiały prasowe Harem, Dom gejsz, pakiet dwóch książek

"Lista Pana Malcolma", Suzanne Allain

Wciąż w klimatach historycznych, mamy propozycję z mocną, romantyczną nutą. Taka jest "Lista Pana Malcolma" Suzanne Allain od Wydawnictwa Lekkie. Wciągająca powieść obyczajowa z innej epoki. Znajdziemy tu ekscentrycznych i barwnych bohaterów, sporo przygód, szczyptę romantyki, słowne igraszki i zabawne nieporozumienia. Akcja książki "Lista Pana Malcolma" rozgrywa się w XIX-wiecznej Anglii. Jeremy Malcolm, młodszy syn hrabiego Kilbourne’a, jest najbardziej pożądaną partią, o którą zabiegają i młode damy, i ich matki. Wszystkie spotyka gorzkie rozczarowanie. Jeremy Malcolm szuka bowiem żony idealnej, kierując się własnoręcznie sporządzoną listą rygorystycznych wymogów. To znakomita pozycja dla miłośników historycznych romansów.

"Świąteczna sukienka" Courtney Cole

Cudownie romantyczna jest też ostatnia propozycja. "Świąteczna sukienka" Courtney Cole to książka pełna ciepła i nadziei. Opowiada o przyjaźni między pokoleniami oraz o tym, co uniwersalne: miłości, tęsknocie i życiowych zmianach, które przynoszą nieoczekiwane rezultaty. 

Książka dla babci musi być wyjątkowa. Wybraliśmy tytuły wypełnione pięknymi emocjami, by obdarować nimi najukochańsze babcie w dniu ich święta. Polecane tytuły dostępne są w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www. harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Świąteczna sukienka
Autor: Wydawnictwo Harde
Sonda
Dzień babci i dzień dziadka - jakie prezenty lubisz wręczać najbardziej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE