Harde_Wojna i miłość

i

Autor: Materiały prasowe Harde_Wojna i miłość

Młot na bolszewików

Kim był major Feliks Jaworski? „Miłość, krew i wojna 1920”, S. Kopra, R. Miękusa

2023-07-27 11:24

Duet świetnych autorów oddaje w ręce czytelników zbeletryzowaną historię majora Feliksa Jaworskiego, który na czele partyzanckiego oddziału bronił polskich dworów na Kresach. „Miłość, krew i wojna 1920” to powieść awanturnicza Sławomira Kopra i Roberta Miękusa od Wydawnictwa Harde. Wartka akcja. Magiczne krajobrazy Polesia. Wyjątkowy klimat epoki, a w tle pomruk wojny...

„Miłość krew i wojna 1920” to zbeletryzowana historia najsłynniejszego kawalerzysty wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Feliks Jaworski stał na czele partyzanckiego oddziału walczącego na Kresach w latach rewolucji październikowej, zawsze atakował w pierwszym szeregu i praktycznie w każdym starciu z wrogiem odnosił rany.

O jego odwadze opowiadano legendy, a kobiety wręcz mdlały na jego widok. Zresztą major był wrażliwy na wdzięki płci pięknej, a jego szlak bojowy znaczyły nie tylko spalone wsie zbuntowanego chłopstwa i mogiły ich mieszkańców, ale też złamane serca zakochanych w nim szlachcianek, służących, pielęgniarek czy chłopek. Urodziwe kobiety traktował bowiem dość instrumentalnie, chociaż zdarzały się też – oczywiście – pewne wyjątki. Nawet bowiem najtwardszy mężczyzna ma chwile słabości, a jego serce nie zawsze jest z kamienia. Spotkało to również bohatera tej książki.

Nie zmienia to jednak faktu, że majora uważano w czasach II Rzeczypospolitej za osobę bardzo kontrowersyjną. Wprawdzie nikt nie negował jego ogromnych zasług dla obrony polskich dworów ziemiańskich na Kresach, ale wielu zarzucało mu okrucieństwo posuwające się aż do ludobójstwa. Twierdzono, że tak naprawdę był dzikim watażką stepowym, który przez pomyłkę urodził się o trzy stulecia za późno, gdyż niczym nie różnił się od bohaterów Trylogii Sienkiewicza. Miał być nawet od nich znacznie gorszy, gdyż rzekomo zabijał dla przyjemności, a do tego cechował się niebywałym okrucieństwem.

Trudno to negować, gdyż Jaworski, chcąc dać nauczkę buntownikom i rzucić postrach na innych, potrafił zakopać żywcem mieszkańców jednej z wsi oskarżanych o zniszczenie polskiego dworu. I wcale nie miał z tego powodu wyrzutów sumienia – uważał bowiem, że jest to właściwa odpowiedź za przelaną polską krew.

Wartka akcja pełna zwrotów, zaskakujące sceny i sytuacje, a do tego opisy kresowych miejsc znanych z autopsji obu autorom to dodatkowe atuty tej książki przedstawiającej mało znany wycinek naszych dziejów w konwencji powieści awanturniczej. W niczym zresztą nieustępującej amerykańskim westernom czy francuskim historiom spod znaku płaszcza i szpady.

Sławomir Koper: Najpopularniejszy pisarz historyczny w Polsce. Autor setek artykułów i prawie osiemdziesięciu książek (w sumie ponad milion sprzedanych egzemplarzy!). Jego publikacje wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów. Ekspert radiowy i telewizyjny, autor scenariuszy seriali dokumentalnych (Polscy szpiedzy), konsultant historyczny (musical Piloci). Za popularyzację historii w społeczeństwie otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi i medal Zasłużony dla Kultury Polskiej. 

Robert Miękus: Absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Scenarzysta seriali telewizyjnych, m.in. 1920. Wojna i miłość, Ojciec Mateusz, Komisarz Alex, Cień czy Echo serca. Autor spektakli Teatru TVP O prawo głosu oraz Cena władzy (wspólnie ze Sławomirem Koprem). Współautor powieści kryminalnej Cała ferajna. Scenarzysta i reżyser seriali oraz filmów historycznych: Krew na bruku. Grodno 1939 i Rozkaz sumienia.

Książka „Miłość krew i wojna 1920” S. Kopra, R. Miękusa dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na vivelo.pl, jak też w wersji e-book m.in. na empik, virtualo, woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Premiera 9 sierpnia.

„Miłość, krew i wojna 1920”, Sławomir Koper, Robert Miękus
Harde_Wojna i miłość

i

Autor: Materiały prasowe Harde_Wojna i miłość Link: Tu kupisz książkę „Miłość krew i wojna 1920”