związek para seks

i

Autor: Getty Images

Kto się śmieje ze zdrady? Ona to potrafi. Natasza Socha i "Zemsta. Agencja rozbitych serc"

2022-04-07 15:00

Znalazłaś się wśród kobiet, które zostały zdradzone, chcesz wiedzieć, jakie są przyczyny zdrady? Sprawdź, co ma na ten temat do powiedzenia psycholog i trener umiejętności psychospołecznych Klaudia Klukowska. Nie jesteś sama, sięgnij po powieść detektywistyczną "Zemsta. Agencja rozbitych serc", Nataszy Sochy, która o zdradzie potrafi pisać z humorem, który się udziela.

Jakie są przyczyny zdrady? – pytamy psycholog i trener umiejętności psychospołecznych Klaudię Klukowską: Trudno wskazać tu jedną, konkretną przyczynę, gdyż wachlarz motywacji jest szeroki. Do zdrady może popchnąć, chociażby kryzys wieku średniego. W tym przypadku pojawia się tęsknota za młodzieńczą beztroską, pierwszymi zauroczeniami, motylkami w brzuchu, a jednocześnie obawa, że więcej nas już to nie spotka i teraz jest ten "ostatni moment", by znowu zaszaleć. Warto przypomnieć sobie motyw z kultowego filmu "American Beauty", gdzie jeden z głównych bohaterów – stateczny ojciec rodziny w sile wieku, nagle wywraca swoje życie do góry nogami, stara się o typowo studencką pracę w barze fast-food, szpanuje szybką jazdą autem i...doznaje zauroczenia młodziutką koleżanką swojej córki. Wbrew powszechnej opinii, kryzys wieku średniego dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Zdrada może być też próbą podbudowania własnej wartości. Dotyczy to zwłaszcza osób, które bardzo potrzebują społecznej aprobaty, a swój obraz budują w dużej mierze na osądzie innych.

Dla wielu osób zdradzanie jest destruktywnym schematem łatania emocjonalnych dziur i szukania poza związkiem tego, czego nie potrafią w nim odnaleźć, np. bliskości, zainteresowania, uznania.

Zdarza się też, że zdradzamy, by zemścić się na partnerze czy wyrównać psychologiczne koszty – Ja się poświęcam, staram, a ty nie. Zdradzając, odbiję to sobie.

Nie mogę o nim zapomnieć – jak sobie poradzić z rozstaniem? – doradza Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych

O zdradzie pisze Natasza Socha w swojej najnowszej, pełnej humoru powieści detektywistycznej "Zemsta. Agencja rozbitych serc". Książka dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Sonda
Czy pomoc psychologiczna w Polsce jest łatwo dostępna?