Paszporty Polityki 2021 rozdane. Kto wygrał w kategorii literatura?

2022-01-18 21:12
Paszporty Polityki 2021
Autor: Materiały prasowe Paszporty Polityki 2021

Laureatem dwudziestej dziewiątej edycji plebiscytu Paszportu Polityki w kategorii literatura został Łukasz Barys autor "Kości, które nosisz w kieszeni" – napisanej z ogromną delikatnością historii o sojuszu żywych z umarłymi w świecie od pokoleń naznaczonym niesprawiedliwością.

W tegorocznej edycji plebiscytu Paszporty Polityki, szanse na zdobycie nagrody w kategorii literatura miało troje autorów: Elżbieta Łapczyńska za "Bestiariusz nowohucki", surrealistyczną powieść w ośmiu opowiadaniach o Nowej Hucie lat 50. Grzegorz Uzdański za "Wypiór"– powieść napisaną częściowo trzynastozgłoskowcem – o Adamie Mickiewiczu – wampirze mieszkającym w szafie u pary warszawskich trzydziestolatków. Wreszcie Łukasz Barys – autor "Kości, które nosisz w kieszeni" prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy.

Paszport Polityki w kategorii literatura przypadł temu ostatniemu. Wojciech Szot nominował go "za to, że chciał napisać książkę dla młodzieży, a czytają ją wszyscy. W »Kościach, które nosisz w kieszeni« spotyka się bogata wyobraźnia z pisarską dyscypliną", uzasadniał nominację. Zdaniem Piotra Kofty – "Kości, które nosisz w kieszeni", to: "debiut roku i napisana z ogromną delikatnością historia o sojuszu żywych z umarłymi w świecie od pokoleń naznaczonym niesprawiedliwością". 

Na stronie wydawnictwa Cyranka czytamy słowo polecenia. Poeta Karol Maliszewski pisze: "Żywioł liryczny, którym zalewa nas Barys, jest niesłychany. To znaczy, nie słyszałem jeszcze tak soczystych tonów, chociaż w nowej prozie dzieje się dużo. Jeszcze więcej dzieje się w poezji, a zwróćmy uwagę, że Barys debiutował wcześniej tomem wierszy. Tym razem sięgnął po powieść i mówi w niej brawurowo, mówi czternastoletnią dziewczynką. Jest nią naprawdę. Wszelkie uproszczenia związane z tak zwaną „subkulturą 500 plus” biorą w łeb. To właśnie ona przemawia tu pełnym i pięknym głosem wrażliwej nastolatki. I jak widać, słychać i czuć, żadna to patologia, a raczej coś głęboko ludzkiego, wstrząsającego i na swój sposób poetyckiego. W świetle tej książki bieda, niechęć i strach jawią się jako rzeczywista trójca święta katolickiej Polski. No i Pabianice mają wreszcie swój epos, może zbyt groteskowy i jednoznacznie proletariacki, ale jakże przekonujący i prawdziwy".

Jerzy Kosiński, polski pisarz i skandalista, który podbił Stany Zjednoczone | Historia z Koprem

O autorze: Łukasz Barys urodził się w 1997 r. w Pabianicach. I o tym mieście napisał debiutancką powieść "Kości, które nosisz w kieszeni" (wyd. Cyranka). Debiutował jako poeta zbiorem "Wysokie słońce" (2020 r.) Został laureatem festiwalu Złoty Środek Poezji, Międzynarodowego Konkursu im. Siegfrieda Lenza, konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem, konkursu Krajobrazy Słowa. To nazwisko z pewnością warto zapamiętać. Czy czytelnicy pokochają "Kości, które nosisz w kieszeni"? Księgarnie czekają, czas start!

Po dobre książki zapraszamy na www.wiemiwybieram.pl/harde. Wydawnictwo Harde zaprasza też na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Sonda
Czy lubisz czytać książki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE