Przywódca mariawitów napisał list do Hitlera. Historia z Koprem

2022-05-07 12:00
Mariawici
Autor: Agnieszka Chonchera

Kolejny odcinek vloga "Historia z Koprem" jest poświęcony jednej z ważniejszych postaci mariawitów, czyli Marii Michałowi Kowalskiemu. Sławomir Koper, autor książki "Mistycy, prorocy, szarlatani" opowiada o pobycie duchownego w więzieniu oraz o tym, jak Kowalski trafił potem do Dachau. W najnowszym odcinku vloga "Historia z Koprem" występuje również Katarzyna Łuczyńska, autorka powieści "Grzeszna i święta".

Maria Michał Kowalski trafił do więzienia na cztery lata, ale dzięki amnestii opuścił je nieco po dwóch latach. Duchowny mógł się jednak cieszyć pewnymi przywilejami za kratkami - przede wszystkim nie ogolono mu głowy, nosił szaty duchownego oraz sam przebywał w swojej celi. W 1939 roku, już po wybuchu II wojny światowej, Maria Michał Kowalski napisał list do Adolfa Hitlera, w którym sprzeciwiał się m.in aneksji Gdańska; proponował również przywódcy III Rzeszy przejście na mariawityzm. Przywódca religijny wkrótce potem został aresztowany przez Gestapo i umieszczony w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie w 1942 roku zmarł. Jego ciało poddano kremacji, zaś symboliczny grób znajduje się w Płocku. Po śmierci Kowalskiego, nowym przywódcą Kościoła Mariawitów została Antonina Maria Izabela Wiłucka. Jak obecnie wyglądają losy mariawitów? Zapraszamy na kolejny odcinek vloga "Historia z Koprem". Więcej o Marii Michale Kowalskim w książce "Mistycy, prorocy, szarlatani".

ZOBACZ TEŻ: Trzy siostry zakonne uprawiały seks z arcybiskupem. Historia z Koprem

Przywódca mariawitów napisał list do Hitlera. Historia z Koprem
Mistycy
Autor: Wydawnictwo Harde
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE