Przyczyny powstawania trądziku u dorosłych
Chociaż główne przyczyny powstawania zmian trądzikowych pozostają te same, niezależnie od wieku, czyli bakterie beztlenowe w połączeniu z hiperkeratynizacją (nadmiernym rogowaceniem) ujść gruczołów łojowych oraz nadmiernym wydzielaniem sebum, to jednak bardzo ważnym czynnikiem jest stres. Istotne są także:
- zaburzenia hormonalne,
- czynniki genetyczne
- styl życia.
Również lokalizacja zmian skórnych jest inna niż w przypadku trądziku młodzieńczego. W przypadku dorosłych kobiet krostki, grudki, a czasami głębsze guzki pojawiają się w strefie U, czyli na żuchwie, brodzie oraz szyi. Ich pozbycie się wymaga dużej cierpliwości. Jak pomóc swojej skórze w walce z tak opornym przeciwnikiem? Trudno uniknąć sytuacji wywołujących stres, ale jest coś, na co mamy wpływ. Na pielęgnację.
Skóra dojrzała z trądzikiem – pielęgnacja
Zacznijmy od tego, że kosmetyki stricte przeciwtrądzikowe, stworzone z myślą o skórze nastolatków mogą pogorszyć stan skóry, zamiast jej pomóc. Idealna pielęgnacja musi działać przeciwzapalnie, ale jednocześnie powinna dbać o barierę hydrolipidową, bez obciążania skóry i zapychania porów. Ważne jest też działanie rozjaśniające – które pomoże zredukować przebarwienia pozapalne. To jednak nie wszystko – skóra dojrzała to również skóra, która zmaga się z utratą jędrności i pogorszeniem elastyczności. Jak zatem pielęgnować skórę dojrzałą z trądzikiem?
oczyszczanie – niezwykle ważne, aby dokładnie oczyścić ujścia gruczołów łojowych. Szukaj formuł, które gwarantują skuteczne, ale delikatne oczyszczanie, bez efektu wysuszania. Wieczorem idealnie sprawdzi się dwuetapowe oczyszczanie. Jeśli preferujesz demakijaż wodą micelarną – pamiętaj, aby zmyć ją ze skóry z użyciem wody. Pozostawienie oczyszczających miceli może prowadzić do podrażnień i przesuszenia skóry.
myBALANCEgel Balansujący żel do mycia twarzy Miya Cosmetics
Delikatnie oczyszcza skórę i stopniowo dzień po dniu złuszcza naskórek, stymulując odnowę skóry. Dodatkowo, zawarta w nim azeloglicyna rozjaśnia i redukuje przebarwienia, a prebiotyki - wspierają naturalny mikrobiom skóry. Żel nie przesusza, nie podrażnia skóry.

i
Tonizacja – skóra dojrzała doceni jeśli zamiast zwykłego toniku skorzystasz z esencji tonizujących. Wzmocnią one rutynę pielęgnacyjną dodatkową dawką nawilżenia oraz wspomogą odbudowę
Bogata esencja tonizująca 2w1 BLESS THE LESS, MIYA Cosmetics
Przywraca skórze balans i optymalne pH, a jednocześnie intensywnie ją nawilża i zapewnia promienny wygląd. Bogata w składniki aktywne mleczna formuła esencji może pełnić rolę zarówno toniku, jak i serum. W składzie znajdziemy witaminę C, betainę oraz składniki z upcyklingu hydrolat z pomarańczy, GinTONIQ który nawilża i działa kojąco oraz Liftiss, który wygładza skórę i poprawia jej napięcie.

i
Serum – jego skoncentrowana formuła powinna działać przeciwzapalnie, łagodząco i regulować wydzielanie sebum, a dodatkowo wspierać procesy regeneracji.
myPREserum Żelowe serum tripeptydowe MIYA Cosmetics
To kosmetyki idealny dla osób ze skłonną do niedoskonałości, a przy tym z pierwszymi, drobnymi zmarszczkami. Lekka formuła w żelu wygładza pierwsze zmarszczki i linie, ekspresowo nawilża i reguluje natłuszczenie skóry, dzięki czemu stanowi idealną bazę pod makijaż. Jednak nie koniec zalet! Żelowe Serum od MIYA odświeża, redukuje oznaki zmęczenia na twarzy i wokół oczu, a przy tym nie zapycha porów, nie powoduje zaskórników i zmian trądzikowych. W jego składzie kryje się tripeptyd (Palmitoyl Tripeptide-5), który wspomaga proces odbudowy skóry i regeneracji, a także niacynami, betaina, miąższ z aloesu i kokosa oraz alantoina.

i
Krem – jego działanie również musi wspierać regenerację i gojenie zmian zapalnych. Warto szukać lekkich formuł bogatych w antyoksydanty i składników, które dodatkowo rozjaśnią przebarwienia pozapalne.
Bezolejowy hydro-krem nawadniający z efektem GLOW z niacynamidem Hydra Glow, Bielenda Professional Supremelab
Jego żelowa, bezolejowa formuła szybki się wchłania i nie obciąża skóry. W składzie znajdziemy stymulujący regenerację i produkcję kolagenu ekstrakt ze śluzu ślimaka, kwasy omega 3 i 6 – pozytywnie wpływające na barierę naskórkową i redukujące procesy zapalne, madekasozyd, który efektywnie koi i przyspiesza odnowę podrażnionej skóry, czy niacynamid, który reguluje wydzielanie sebum i ujednolica koloryt skóry.

i
Przed zakupem serum lub kremu warto dokładnie przeanalizować jego skład. W pielęgnacji skóry z trądzikiem najlepiej sprawdzą się kosmetyki, które nie zawierają substancji komedogoennych - nie powoduje zapychania cery.
Pielęgnując skórę z trądzikiem nie wolno również zapominać o ochronie przed słońcem, aby nie dopuścić do utrwalenia przebarwień po stanach zapalnych.
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Myj często ręce.
- Dezynfekuj ekran telefonu komórkowego.
- Nie dotykaj i nie rozdrapuj zmian na twarzy.
- Często zmieniaj poszewki na poduszki i ręczniki do twarzy.