29 lat temu zginęła Wanda Rutkiewcz. Kim była pierwsza Europejka na Mount Everest?

i

Autor: Seweryn Bidziński / domena publiczna / Wikimedia Commons Wanda Rutkiewicz na Krzywej Turni w Sokolikach

29 lat temu zaginęła Wanda Rutkiewcz. Kim była pierwsza Europejka na Mount Everest?

2021-05-13 15:11

Wanda Rutkiewicz jako pierwsza osoba z Polski, pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie stanęła na Mount Everest (8848 m n.p.m.). Marzyła o zdobyciu wszystkich 14 ośmiotysięczników świata. Niestety planu nie udało się zrealizować. Wanda Rutkiewicz zaginęła na stokach Kanczendzongi w 1992 r. Uznano ją za zmarłą 13 maja 1992 r. jej ciała nie odnaleziono. Kim była zdobywczyni najwyższego szczytu świata?

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach na Litwie. Uczyła się i studiowała we Wrocławiu. W wieku 22 lat została magistrem Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Uczyła fizyki i matematyki. Początkowo uprawiała lekkoatletykę, później odnosiła sukcesy w siatkówce. Należała do szerokiej kadry olimpijskiej przed Olimpiadą w Tokio w 1964 r. Jej zainteresowanie wspinaczką zaczęło się od... motocykla. Rutkiewicz jeździła junakiem. Pewnego dnia zabrakło jej paliwa. Pomógł inny motocyklista - Bogdan Jankowski, który swoja pasją do wspinania zaraził Wandę. Ta wstąpiła do Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego, później Warszawskiego. Wanda Rutkiewicz wspinała się w Alpach, Andach i Hindukuszu. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników. W 1975 roku była kierowniczką kobiecej wyprawy na Gaszerbrum. Rok później jako pierwsza kobieta wspięła się na K2 – jedną z najniebezpieczniejszych gór świata. Niestety, Wandzie Rutkiewicz nie udało się wrócić z ostatniej wyprawy. Zaginęła w 1992 podczas zdobywania swojego dziewiątego ośmiotysięcznika ‒ Kanczendzongi (8598 m n.p.m.) - najwyższego szczytu w Indiach. Polka ruszyła tam z Carlosem Carsolio. Meksykański himalaista dotarł na szczyt w nocy z 11 na 12 maja 1992. W drodze powrotnej spotkał Wandę Rutkiewicz. Postanowiła przeczekać noc na wysokości 8200 metrów i zaatakować szczyt o poranku. Niestety nigdy na niego nie weszła. Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało wtedy, że prowadzenie akcji ratunkowej było niemożliwe. Wiadomość o jej zaginięciu dotarła do Polski 25 maja 1992 roku. Uznano ją za zmarłą 13 maja 1992 r. jej ciała nie odnaleziono.

ZOBACZ TEŻ: Długi weekend czerwcowy 2021 w Polsce. Gdzie pojechać na czerwcówkę? TOP 7 wspaniałych miejsc na weekend

Wanda Rutkiewcz - dzieci, mąż

Ze względu na swoją wielką miłość i pasje do gór Rutkiewicz zrezygnowała z macierzyństwa. Nie miała dzieci, ale dwukrotnie wychodziła za mąż  - za taternika Wojciecha Rutkiewiczem i Helmutem Scharfetter, którego poznała na kursie ratownictwa. Do jej najbliższej rodziny należeli ojciec Zbigniew Błaszkiewicz, matka Maria z Pietkunów oraz rodzeństwo: Jerzy Michał i Janina.

Wanda Rutkiewicz - cytaty

Wanda Rutkiewicz była autorką i współautorką filmów oraz książek alpinistycznych m.in.: "Gdybyś przyszedł pod tę ścianę", "Nanga Parbat 85", "Zdobycie Gasherbrumów". Jej słowa często są inspiracją i przestrogą dla ludzi gór. Do najpopularniejszych cytatów nalezą:

- Alpinizm to wentyl dla ludzi odczuwających potrzebę walki.

- W górach koniec wspinaczki jest bardzo naturalny – jest nim szczyt. Dookoła nieograniczona przestrzeń, słońce, czasem wiatr i deszcz, czasem mgła. A my na szczycie, poprzez wysiłek i zmęczenie oczyszczeni i wolni, choć na chwilę stajemy się cząstką natury.

- Im więcej alpinistów w górach, tym częściej zachowują się wobec siebie jak przechodnie na ulicy.

- Jestem zdeterminowana i daje mi to poczucie wolności. Uwolniona od wszystkiego, co nie jest Górą i mną, wolna od strachu i obaw – bo nie mam już wyboru.

Groby gwiazd serialu "Rodzina Leśniewskich" | Niezapomniani

Góry w Polsce. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 10
Najwyższym szczytem polskich gór poza Tatrami jest:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki