Imieniny ulicy św. Marcin

i

Autor: Adam Jastrzebowski/REPORTER

Lokalne tradycje

Dzień św. Marcina 2023 w Poznaniu będzie wyjątkowy. 11 listopada w stolicy Wielkopolski jest pełen atrakcji. Sprawdź program imprezy i wybierz się na imieniny ul. Święty Marcin

2023-11-10 9:47

To będą imieniny, na jakie czekali poznaniacy i turyści. Po pandemicznej i remontowej przerwie do stolicy Wielkopolski wraca tradycyjna impreza. 11 listopada to wyjątkowy dzień dla Polaków. Jednak warto pamiętać, że to nie tylko narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu przypada też dzień św. Marcina. W Poznaniu ten dzień wygląda zupełnie inaczej niż w pozostałych częściach kraju. W 2023 ulica Święty Marcin w centrum Poznania będzie obchodzić swoje święto. Wróci tradycyjny korowód, nie zabraknie rogali świętomarcińskich, koncertów i warsztatów. Zobacz, jakich atrakcji można spodziewać się w tym roku.

Co dzieje się 11 listopada w Poznaniu? Święty Marcin przybywa w stroju legionisty, radości i dobroczynności nie ma końca. 11 listopada to dla mieszkańców Poznania podwójnie wyjątkowa data: Święto Niepodległości oraz imieniny jednej z głównych ulic miasta – ulicy Święty Marcin. Uroczyste obchody patrona organizowane są od 1994 roku. Gwoździem programu jest zawsze kolorowy korowód ze św. Marcinem na czele przemierzający 11 listopada centralny trakt Poznania. W poprzednich latach pochód zatrzymywał się przy Centrum Kultury „Zamek”, gdzie prezydent miasta przekazywał świętemu klucz do bram miasta. Dla poznaniaków i gości był to sygnał do rozpoczęcia zabawy. Tego dnia organizowany jest też kiermasz, na którym na licznych stoiskach można kupić tradycyjne wypieki, rogale świętomarcińskie. Jednak wraz z wybuchem pandemii, a później i remontu ul. Święty Marcin organizatorzy zrezygnowali z korowodu i imienin. W ubiegłym roku w mieście odbywały się Dni Świętomarcińskie, a wydarzenia były rozproszone w różnych miejscach. Na szczęście remont się zakończył podobnie jak pandemia. Mieszkańcy i turyści znów mogą świętować.

„Imieniny Ulicy wracają na Święty Marcin! W tym niezwykłym dniu celebracja poznańskich tradycji znów będzie możliwa na głównej arterii miasta, którą przejdzie Korowód św. Marcina. Na wyremontowanej ulicy zagoszczą muzyka, artyści_ki, ruch, energia i wielkopolskie specjały. Zamkowy zespół zadba o to, byście dobrze spędzili ten dzień” – informują organizatorzy, czyli Centrum Kultury „Zamek”.

Dlaczego w Poznaniu obchodzi się Dzień św. Marcina?

Skąd w ogóle pomysł, aby wyprawiać imieniny ulicy? I dlaczego jej patronem został akurat św. Marcin? W XII wieku w Poznaniu powstał kościół pw. św. Marcina. W tych czasach święty cieszył się popularnością właściwie w całej chrześcijańskiej Europie. Niewiele później wokół świątyni rozwinęła się osada, którą nazwano – a jakżeby inaczej – Święty Marcin. W jej pobliżu wytyczono ulicę, która do dziś nosi jej nazwę. Jak będą wyglądały Dni Świętomarcińskie w 2023 roku?

ZOBACZ TEŻ: Rogale świętomarcińskie. Kiedy je się rogale i o co chodzi z tym świętem? Poznaj historię poznańskiej tradycji na Dzień św. Marcina

Dzień św. Marcina 2023 w Poznaniu będzie wyjątkowy. 11 listopada w stolicy Wielkopolski jest pełen atrakcji. Sprawdź program imprezy i wybierz się na imieniny ul. Święty Marcin

11 listopada w Poznaniu odbędzie się mnóstwo wydarzeń, które w 2023 roku, podobnie jak w latach ubiegłych wiążą się z hasłem CZYŃ DOBRO, nawiązującym do postawy św. Marcina. Jedną z największych atrakcji, na którą czekali mieszkańcy i turyści jest powrót tradycyjnego korowodu. Weźmie w nim udział około 300 osób, z Marcinem w stroju legionisty na czele.

„Zbieżność z Dniem Niepodległości sprawia, że pragniemy przypomnieć, czym jest nowoczesny patriotyzm, polegający na trosce o słabszych i potrzebujących pomocy, budowaniu płaszczyzn porozumienia oraz dbałości o otoczenie – środowisko naturalne i klimat. Jednocześnie chcemy się nim dzielić, organizując obchody 11 listopada pozbawione patosu i podziałów, wypełnione dumą z lokalności i dziedzictwa oraz szacunkiem dla różnorodności, a także otwartością i przyjacielskimi gestami. Dla turystów_ek spoza Poznania świąteczny listopadowy weekend będzie doskonałym momentem, by doświadczyć uroków i smaków naszego miasta oraz gościnności jego mieszkańców_nek” – podkreślają organizatorzy na swojej stronie internetowej.

Co dzieje się w Poznaniu 11 listopada? Dzień św. Marcina 2023 [PROGRAM, ATRAKCJE]

KIERMASZ ROGALA 

g. 11-21.30

al. Niepodległości oraz ul. Św. Marcin (odcinek od al. Niepodległości do ul. Gwarnej)

ANIMACJE

g. 11-13 | „Lalki motanki i origami świętomarcińskie” – warsztaty / Fundacja Art Cluster

ul. Św. Marcin 57

g. 11-13 i g. 15-18 | warsztaty plastyczne / Fundacja AITWAR

ul. Św. Marcin 57

g. 12-18 | Pan Kataryniarz

przestrzeń ul. Św. Marcin

g. 15-18 | Teatr z Głową w Chmurach (szczudlarze, żonglerzy, kuglarze)

przestrzeń ul. Św. Marcin

g. 15-18 | Pokazy tańca breakdance

skrzyżowanie ulic Św. Marcin i F. Ratajczaka

g. 15-21 | Sety dj-skie

Pod Alfami:

15-18 - Nienaturalne Pobudzenie Soundsystem

18-21 – Dj Radar

g. 15.30, 16.30 i 17.30 | Fundacja Nordoff Robbins, Zespół Muzyczny SIŁY SPECJALNE

okolice ul. Garncarskiej

STREFA NGOSÓW

g. 11-13 i g. 15-18

Strefa prezentacji organizacji pozarządowych działających na rzecz drugiego człowieka w Poznaniu – warsztaty, spotkania i okazje do rozmów z tymi, którzy działają na co dzień.

KOROWÓD

Uroczyste przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz Orkiestry na Dużym Rowerze

g. 13

start: ul. Piekary, koniec: plac A. Mickiewicza

KONCERTY FINAŁOWE

g. 18 | Uz jsme doma

g. 19.15 | Majka Jeżowska

Scena Główna na placu A. Mickiewicza

KOALICJA ŚWIĘTY MARCIN

Gra uliczna oraz prezentacja okolicznych lokali

Sonda
Znasz tradycje Dnia św. Marcina?
Jak powstają rzeszowskie rogale św. Marcina?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki