Ferie 2021 – obostrzenia, to fikcja. W kwaterach brak miejsc. W górach i nad morzem tłumy

2021-01-13 17:35 AM
Ferie 2021 – obostrzenia, to fikcja. W kwaterach brak miejsc. W górach i nad morzem tłumy
Autor: fot.: zrzut ekranu/Twitter/Tygodnik Podhalański Ferie 2021. Tłumy na Gubałówce w Zakopanem

W pierwszy weekend ferii 2021 Polacy udowodnili, że żadne obostrzenia nie są w stanie ich powstrzymać przed podróżowaniem. Mimo oficjalnie zamkniętych hoteli i stoków narciarskich tłumy oblegały popularne turystyczne miejsca – od Bałtyku po Tatry. W ten weekend może być podobnie, bo w prywatnych kwaterach miejsc prawie już nie ma.

W tym roku ferie dla wszystkich województw odbywają się w tym samym czasie – potrwają do 17 stycznia 2021. W ramach walki z pandemią koronawirusa rząd zdecydował, że w tym czasie zamknięte będą m.in. hotele i pozostałe miejsca noclegowe oraz wyciągi narciarskie. Bary i restauracje mogą serwować jedzenie tylko na wynos. Wiadomo już, że te restrykcje będą przedłożone co najmniej do końca stycznia. Polacy spragnieni normalności nie poddają się i wciąż szukają sposobów na ominięcie rządowych wytycznych. Pierwszy weekend ferii udowodnił, że koronawirus i obostrzenia rządu są turystom niestraszne. Internet obiegły zdjęcia tłumów m.in. na sopockim molo, czy spacerniaku na Gubałówce.

ZOBACZ TEŻ: Internauci bezlitośni dla złodzieja sanek ze schroniska. „Gołą stopą na Lego niech stanie”

Na popularnych forach internetowych Polacy pytają, jak to możliwe skoro obiekty noclegowe są zamknięte. Sporo osób, podobnie, jak latem zdecydowało się na podróżowanie kamperem, niektórzy przypominają sobie też o rodzinie w górach lub nad morzem. Kwitnie także hotelarskie podziemie, szczególnie jeśli chodzi o prywatne kwatery w domach jednorodzinnych. „Szukam noclegu dla rodziny z dziećmi 2+2. Nad morzem lub w górach. Termin 14 – 17.01. Priv” - takich ogłoszeń w grupach podróżniczych na FB są tysiące. Zadzwoniliśmy do kilkudziesięciu prywatnych kwater, zarówno nad Bałtykiem, jak i w górach: Zakopanem czy Karpaczu. Niemal w każdej usłyszeliśmy, że miejsc na ostatni weekend ferii już nie ma. Właściciele tłumaczą jednak, że warto próbować, bo sporo osób, które do tej pory nie prowadziły wynajmu pokoi robi to właśnie teraz. Chętnie także podają numery telefonów i adresy, pod którymi "po chichu" można zarezerwować nocleg. Zasada jest prosta – oficjalnie przyjeżdżamy w odwiedziny do rodziny - cioci, wujka, kuzynki.

DALSZA CZEŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

Ferie 2021. Górale szykują bojkot rządowych obostrzeń

Po przedłużeniu przez rząd obostrzeń o kolejne 2 tygodnie górale zapowiedzieli, że nie będą już czekać. Zamierzają otworzyć swoje interesy, czyli m.in. stoki narciarskie i restauracje już od poniedziałku, 18 stycznia. W tym celu powstała inicjatywa "Góralskie Veto", która zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców. Na Facebooku ruszyła też akcja „Chcemy na stok”. Wydarzenie powstałe z inicjatywy właścicieli kilkudziesięciu stacji narciarskich ma być apelem do rządu o to, aby stoki mogły być otwarte od 18 stycznia.

Śnieg na Podkarpaciu. Jednych cieszy innych martwi
Najnowsze