Grecja znosi kwarantannę. Jakie są zasady wyjazdu?

Plaża w Kassiopi, Korfu, Grecja
Autor: MAREK ZAJDLER/East News Grecja znosi kwarantannę. Jakie są zasady wyjazdu? Na zdjęciu plaża w Kassiopi/Korfu

Grecja znosi kwarantannę i już czeka na turystów. Od 19 kwietnia mieszkańców Unii Europejskiej - w tym Polski - nie będzie obowiązywała 7-dniowa izolacja. To miesiąc wcześniej niż zapowiadano, jednak nawet teraz nie wszyscy Polacy będą mogli spędzić wczasy w Grecji. Jakie są zasady wyjazdu?

Wakacje 2021 w Grecji, a nawet majówka będą możliwe! Grecja znosi kwarantannę i od 19 kwietnia czeka na turystów. Według nowych przepisów do kraju będą mogli przylecieć mieszkańcy z krajów Unii Europejskiej, w tym Polski oraz Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Serbii, Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jakie są zasady wyjazdu do Grecji z Polski?

ZOBACZ TEŻ: Majówka 2021 za granicą. Gdzie można jechać bez testów i szczepień?

Koronawirus. Grecja zasady wyjazdu

Żeby pojechać na wczasy do Grecji trzeba spełnić odpowiednie warunki. Zasady są proste – Hellada zmieniła przepisy dla przyjeżdżających z wyżej wymienianych krajów, którzy są zaszczepieni lub mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jeśli turysta został zaszczepiony i od ostatniej dawki minęło 14 dni wystarczy świadectwo szczepienia. Pozostali muszą mieć ze sobą wynik testu PCR. Musi być wykonany nie później niż 72 h przed przyjazdem do Grecji. Test nie jest wymagany dla dzieci poniżej 5 roku życia. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język angielski. Ponadto każdy z przejezdnych musi wypełnić formularz lokalizacji pasażera - PLF, nie później niż do godziny 23:59 dnia poprzedzającego przybycie do kraju. Obecnie turyści mają do wyboru 9 lotnisk (Ateny, Saloniki, Heraklion, Korfu, Rodos, Kos, Chania, Mykonos, Santorini). Lądowe granice można przekroczyć w dwóch miejscach: Promachonas i Nymphaio.

Koronawirus w Grecji. Otwarcie sezonu 2021

Pełne otwarcie sezonu turystycznego w Grecji zaplanowano na 14 maja. Decyzja o wcześniejszym zniesieniu kwarantanny dla obywateli niektórych krajów ma być sprawdzianem systemu. Jak zauważa agencja AFP komunikat greckiego urzędu lotnictwa cywilnego pojawił się w momencie, gdy Grecja przeżywa szczyt epidemii COVID-19 z kilkudziesięcioma zgonami i ponad 1500 przypadkami zakażenia koronawirusem dziennie. Greków wciąż obowiązuje ścisły lockdown - podróże między regionami są możliwe tylko z "niezbędnych przyczyn" rodzinnych lub zawodowych.

Zródło: PAP, AFP, Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna

Wiewiórki w Łazienkach Królewskich
Najnowsze