Koronawirus w Egipcie. Zamknięte plaże, restauracje tylko do 21. Co z turystyką?

Koronawirus w Egipcie. Zamknięte plaże, restauracje tylko do 21. Co z turystyką?
Autor: shutterstock Koronawirus w Egipcie. Zamknięte plaże, restauracje tylko do 21. Co z turystyką?

Władze Egiptu zaostrzają pandemiczne restrykcje. Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem rząd zdecydował się na zamknięcie sklepów i restauracji już o 21. Przez kilka dni nie będzie dostępu także do plaż i parków. Najnowsze obostrzenia obejmą także ostatnie dni Ramadanu i dzień Id al-Fitr, czyli święto dziękczynienia, obchodzone w islamie na zakończenie świętego miesiąca postu – 13 maja. Czy restrykcje dotyczą także turystów?

Koronawirus w Egipcie przybiera na sile. Kraj, który cieszy się ogromną popularnością polskich turystów wprowadza nowe obostrzenia. Ograniczenia będą obowiązywać od czwartku, 6 maja przez najbliższe dwa tygodnie. W tym okresie zakazane będą m.in. duże zgromadzenia i koncerty. Jak zapowiedział premier Egiptu Mostafa Madbouly, rząd podjął taką decyzję w związku z kończącym się w przyszłym tygodniu Ramadanem i świętem Eid. Władze obawiają się rozprzestrzeniania COVID-19 zwłaszcza podczas rodzinnych spotkań z okazji Ramadanu. -"Jako rząd i jako urzędnicy jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że obywatele nie w pełni przestrzegają zasad ochrony zdrowia. Zaczynamy dostrzegać, że ogniska infekcji pojawiają się w skupiskach rodzinnych. Gdy jedna osoba zachoruje, wtedy zakaża całą rodzinę" - mówił premier w telewizyjnym przemówieniu. Nowe restrykcje zakładają ,że sklepy, centra handlowe i restauracje będą czynne tylko do godziny 21, zakazane będzie organizowanie większych zgromadzeń i koncertów, a parki oraz plaże mają być zamknięte od 12 do 16 maja. Takie wiadomości zaniepokoiły turystów, których - mimo pandemii-  w Egipcie nie brakuje. Jak podaje „Rzeczpospolita” zamknięte będą jedynie publiczne plaże i parki. Te z których korzystają zagraniczni turyści pozostają otwarte.

ZOBACZ TEŻ: Zaćmienie Księżyca w maju 2021. Kiedy i gdzie obserwować to niezwykłe zjawisko?

Koronawirus w Egipcie. Zasady wjazdu do kraju

Egipt w 2020 roku wprowadził surowe obostrzenia. Na początku pandemii władze zamknęły nawet przestrzeń powietrzą dla samolotów z zagranicy. W czerwcu ubiegłego roku znów zaczął przyjmować turystów. By wjechać do Egiptu trzeba przedstawić negatywny wynik testu PCR na koronawirusa. Badanie powinno być przeprowadzone 72 godziny przed planowanym wjazdem. Można też wykonać test po przylocie na lotniskach w Hurghadzie, Marsa Alam, Sharm el Sheikh lub Tabie - koszt to 30 dolarów czyli około 120 złotych. Trzeba się jednak liczyć z izolacją do momentu uzyskania wyniku i kwarantanną w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego. Ponadto wszystkie działania turystyczne w Egipcie objęte są 50 proc. obłożeniem - wycieczki, muzea, hotele. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych oraz środkach transportu. W restauracjach i kawiarniach obowiązuje limit 50 proc. zajętych miejsc. Ministerstwo Zdrowia Egiptu poinformowało, że we wtorek, 4 maja zanotowano 1090 nowych zakażeń koronawirusem, 60 osób zmarło.

Dinozaury opanowały wrocławski ogród botaniczny
Najnowsze