Zaćmienie Księżyca w maju 2021. Kiedy i gdzie obserwować to niezwykłe zjawisko?

2021-05-05 13:54
Zaćmienie Księżyca w maju. Kiedy i gdzie obserwować to niezwykłe zjawisko?
Autor: ipicgr/Pixabay Zaćmienie Księżyca w maju. Kiedy i gdzie obserwować to niezwykłe zjawisko?

Ostatni raz można było je obserwować dwa lata temu. Całkowite zaćmienie Księżyca 2021 wydarzy się w maju. Cała tarcza Srebrnego Globu znajdzie się w strefie cienia Ziemi. To niezwykłe zjawisko będzie mogła zobaczyć tylko część osób. Kiedy dokładnie jest zaćmienie Księżyca w maju i czy będzie widoczne w Polsce?

Całkowite zaćmienie Księżyca ostatni raz można było podziwiać w 2019 roku. W tym roku znów będzie można je obserwować, już w maju. Zjawisko nazywane jest też „Krwawym Księżycem”. Wszystko dlatego, że spektakl jaki rozgrywa się wtedy na niebie nasuwa takie skojarzenia. Do zaćmienia dochodzi, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii. Podczas całkowitego zaćmienia Księżyca cała tarcza Srebrnego Globu znajduje się w cieniu Ziemi. Nie dociera do niego światło słoneczne, jedynie to złamane przez ziemską atmosferę (podobne zjawisko obserwujemy podczas wschodów i zachodów Słońca). To światło o najdłuższej fali i czerwonym kolorze. Właśnie dlatego Księżyc przybiera rdzawą barwę. To wyjaśnienie naukowe. Inkowie, wierzyli zaś, że nasz naturalny satelita przybiera taką barwę, kiedy jest rozszarpywany i pożerany przez jaguara. Bez względu, którą teorię związaną z nazwą wybierzemy, całkowite zaćmienie Księżyca to spektakularne zjawisko, a jego obserwacja może przynieść wiele emocji. Czy będzie widoczne nad Polską?

ZOBACZ TEŻ: Pełnia Księżyca. Tego nie rób w trakcie pełni, bo pożałujesz

Zaćmienie Księżyca w maju. Kiedy i gdzie obserwować to niezwykłe zjawisko?

Całkowite zaćmienie Księżyca czeka nas już w maju. Rozpocznie się dokładnie 26 maja o godzinie 10:47 naszego czasu. Czas całkowitego zaćmienia wyniesie 14 minut. Niestety zjawisko nie będzie widoczne z Polski. Jak podaje portal timeanddate.com będą mogli obserwować je mieszkańcy Australii, Nowej Zelandii oraz wysp Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej oraz częściowo Alaski i Kanady, Hawajów, Meksyku i Ameryki Środkowej oraz większości Ameryki Południowej. Mimo, że Polska nie znajdzie się w zasięgu zaćmienia Księżyca, to przy sprzyjających warunkach będziemy mogli obejrzeć tego dnia inne spektakularne zjawisko czyli drugą superpełnię w tym roku.

Festiwal Smaków Food Trucków Olsztyn 1-3 maja 2021 CRS Ukiel