Pełnia Księżyca październik 2022. Kiedy jest Pełnia Księżyca Myśliwych i dlaczego to Krwawy Księżyc?

i

Autor: Kerry Barbour/ixabay Pełnia Księżyca październik 2022. Kiedy jest Pełnia Księżyca Myśliwych i dlaczego to Krwawy Księżyc?

Zjawiska na niebie

Niezwykła pełnia Księżyca. Pierwsze takie zjawisko w tym roku. Kiedy jest pełnia Księżyca Myśliwych w październiku 2022?

2022-09-27 16:01

Choć pełnia w październiku nazywana jest Krwawym Księżycem, to miejmy nadzieję, że ziemski satelita nie będzie tego dnia czerwony szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę słowiańskie wróżby. Taka barwa Księżyca oznaczała zapowiedź klęsk żywiołowych, wojen oraz zarazy. Liczmy zatem, że pełnia w październiku 2022 będzie zjawiskowa ale w tradycyjnych barwach. Skąd wzięła się nazwy - Pełnia Księżyca Myśliwych i Krwawy Księżyc? Kiedy dokładnie jest pełnia w październiku? O której godzinie zjawisko będzie najlepiej widoczne?

Krwawy Księżyc czyli pierwsza pełnia Księżyca tej jesieni wypada w niedzielę, 9 października. Zjawisko bywa nazywane także Pełnią Księżyca Myśliwych. Październikowa pełnia Księżyca miała szczególne miejsce w mitologi nordyckiej. Obchodzono wtedy Disirblot lub Disablot na cześć bogini Frei i w ten sposób rozpoczynano sezon zimowy.

ZOBACZ TEŻ: Równonoc jesienna 2022. Magiczny czas, wróżb, rytuałów i obrzędów. Jak świętować pierwszy dzień jesieni?

Pełnia Księżyca w październik 2022. Skąd nazwy: Krwawy Księżyc i Pełnia Księżyca Myśliwych?

Najpopularniejsze nazwy pełni w październiku to Krwawy Księżyc oraz Księżyc Myśliwych. Inne określenia tego zjawiska to Księżyc Dziesięciu Chłodów, Księżyc zmieniających się pór roku, Księżyc Więdnących albo Umierających Traw lub Pełnia Księżyca Podróży. Krwawy Księżyc jest związany z najstarszym rzymskim kalendarzem. Nie wywodzi się od krwi przelanej podczas bitew a od zwyczaju zabijania zwierząt i solenia mięsa na zimę. To właśnie na jesień zachowywano najokazalsze sztuki, które miały wykarmić rodzinę podczas zimnych miesięcy. Z kolei Pełnia Księżyca Myśliwych została wymyślona przez algonkińskich łowczych, którzy radowali się zjawiskową poświatą ziemskiego satelity i dziękowali za jasne światło pełnego Księżyca, które umożliwiało polowanie. Dzięki zwierzynie mogli przetrwać ciężką zimę. Mimo, że czasami Księżyc przybierał także czerwony kolor, to rdzenni Amerykanie łączyli jego barwę z symboliką upolowanej w tym czasie zwierzyny i nie przypisywali zjawisku niczego złowieszczego. Kiedy i o której godzinie obserwować pełnię Księżyca w październiku 2022?

NIE PRZEGAP: Magiczne właściwości kasztanów. Czy trzymane pod łóżkiem odpędzają zło? Sprawdź popularne wierzenia i przesądy

Pełnia Księżyca Myśliwych 2022. Kiedy jest pełnia w październiku i gdzie oglądać w Polsce?

Pełnia Księżyca Myśliwych 2022 wypada w niedzielę, 9 października. Maksimum zjawiska czeka nas o godzinie 22:54. Przy dobrej pogodzie Srebrny Glob w całej okazałości będzie widoczny z każdego miejsca w Polsce. Do obserwacji nie będzie nam potrzebny teleskop ani inny profesjonalny sprzęt. Jednak jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcia najlepiej obserwować Księżyc za miastem, z terenów wolnych od sztucznego światła. Teleskop, lornetka i dobry aparat mogą pomóc w uzyskaniu dobrego rezultatu.

Sonda
Czy pełnia Księżyca wpływa na Twój sen?
Fatalny romans legendy TVP. Historia z Koprem