MAJÓWKA 2021 pod chmurką. Kilkaset DARMOWYCH miejsc do nocowania w Polsce

2021-04-06 8:24 Julia Lindi
wakacje
Autor: Pixabay

Weekend na dziko w Polsce? Niedługo będzie to łatwiejsze i co ważne, legalne! Lasy Państwowe proponują urlop w lesie zamiast w hotelu. Od maja będą obowiązywały nowe zasady i limity dla amatorów surwiwalu.

Majówka i wakacje 2021 podobnie, jak w ubiegłym roku upłyną w cieniu pandemii koronawirusa. Wielu ponownie wybierze więc namiot i urlop w cieniu drzew. Jednak w tym roku Lasy Państwowe wprowadzają zmiany, które zadowolą turystów. Miejsc do nocowania na dziko będzie znacznie więcej! To efekt pilotażu, który leśna spółka prowadziła przez ostatni rok. Po konsultacjach ze środowiskiem surwiwalowym i bushcraftowym postanowiła przekształcić pilotaż w stały program. „Zanocuj w lesie” ma być nową atrakcją Lasów Państwowych.

ZOBACZ TEŻ: „Chopin i przyjaciele”. Wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie już dostępna!

Nocowanie na dziko w polskich lasach – nowe zasady

Lasy Państwowe udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko. Do tej pory było 46 takich miejsc o powierzchni łącznej 65 tys. hektarów. Różnica pomiędzy dotychczasowymi, a nowymi miejscami będzie taka, że w tych "starych" będzie można na przykład używać kuchenek gazowych. W nowym regulaminie Lasów Państwowych wprowadzone zostaną limity na noclegi w lasach. Nie trzeba już zgłaszać pobytu pod warunkiem, że w jednym miejscu nocuje maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Gdyby jednak grupa przekroczyła tę liczbę lub plan pobytu w lesie był dłuższy niż 2 dni, to zgłoszenie oraz pozwolenie będą już konieczne. Wtedy wystarczy mail do nadleśnictwa. Co ważne, sama informacja nie oznacza, że możemy rozbijać namiot. Żeby legalnie biwakować potrzebujemy odpowiedzi z nadleśnictwa.

Gdzie można legalnie rozbić namiot w lesie? Od kiedy obowiązuje nowy regulamin Lasów Państwowych?

Jak czytamy w komunikacie Lasów Państwowych do końca kwietnia wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Od 1 maja w całej Polsce będzie można więc rozbić namiot w przeznaczonym do tego miejscu. Musimy jednak przygotować się, że nie będzie w nich dodatkowej infrastruktury, jak na kempingu, a jedynie sam las.

Przedsmak wiosny w Lesznie
Najnowsze