Góry w wakacje

i

Autor: Pixabay

W poszukiwaniu oszczędności - jak w wakacje radzić sobie z wysokimi cenami

2022-08-03 10:41

Choć początek okresu wakacyjnego był obiecujący dla większości Polaków, rosnące ceny sprawiły, iż wielu z nich zmienia plany urlopowe z zagranicznych na krajowe1. Jako najważniejszy czynnik tego stanu rzeczy wymieniane są koszty paliwa. Rozwiązaniem tej sytuacji mogą okazać przejazdy współdzielone.

Ceny paliw główną przeszkodą

Jak podaje GFK, rosnąca inflacja wpłynęła negatywnie na plany wyjazdowe aż 54 proc. ankietowanych sondażowni. Pesymistyczne nastroje wpływają również na ocenę najbliższej przyszłości, w której ceny mają jeszcze bardziej wzrosnąć. Według analizy GFK Polacy najbardziej obawiają się zwyżki cen benzyny – jako główną przyczynę niepokoju wskazuje ją aż 81 proc. respondentów.

Potwierdzają to dane BlaBlaCar: – Konsekwentnie zwiększający się popyt na przejazdy współdzielone pokazuje, że koszty transportu stały się dla Polaków dużą przeszkodą. Przy obecnym poziomie inflacji, przekraczającym 15,6 proc. i kosztach paliwa, którego cena utrzymuje się na poziomie powyżej 7 zł za litr (7,39 zł/l dla benzyny 95; 8,05 zł/l dla benzyny 98; 7,49 zł/l dla oleju napędowego)1, Polacy bardzo chętnie korzystają z alternatyw – mówi Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska.

Jak zaoszczędzić na przejazdach współdzielonych?

Najlepszym sposobem na objaśnienie mechanizmu jest przykład – na jednej z najpopularniejszych tras w BlaBlaCar – Warszawa-Wrocław – przeciętny koszt dla kierowcy kształtuje się na poziomie ponad 240 zł w jedną stronę (założenie 400 km, ww. cena paliwa 7,39 zł za litr, średnie spalanie 8 l / 100 km). Oferując współdzielony przejazd nie powinien mieć trudności ze znalezieniem dwóch dodatkowych osób na tej trasie, dzięki czemu obniży koszt przejazdu o połowę, gdyż średnia cena kursu dla jednego pasażera to około 60 zł.

W szerszej perspektywie podróż na tej trasie dwa razy w miesiącu przez rok pozwoli wygenerować ponad 5 760 zł oszczędności. To realne wsparcie dla domowego budżetu – szczególnie istotne w kontekście ogólnego wzrostu cen.

Zobacz także: To 5 genialnych zastosowań szarego mydła. Tego o nim nie widziałaś!

Nie tylko dla kierowców...

Również pasażerowie mogą upatrywać oszczędności we wspólnym przejeździe. W tym wypadku za bilet kolejowy 2 klasy na trasie Warszawa - Wrocław należy liczyć się z ceną ok. 80 zł, przy przejeździe trwającym około 4,5 godziny. Podróż w ramach transportu współdzielonego kosztować będzie ok. 60 zł, a jej czas skróci się o prawie godzinę.

... ale i dla pasażerów statków powietrznych

Z kolei transport lotniczy nieprzerwanie boryka się ze strajkami, a także obawą pasażerów przed lotami w obliczu agresji Rosji na Ukrainę. Ponadto, czas to pieniądz, co w wypadku podróży samolotem jest zwodnicze. Przy wyborze tego środka transportu pod uwagę należy wziąć jeszcze czas dojazdu na lotnisko, odprawy, kontrolę bezpieczeństwa, wejścia na pokład czy przejazdu do miejsca docelowego po przylocie. W efekcie wydłuży się on nawet do kilku godzin. Co najważniejsze, średnia cena biletu lotniczego na omawianej już trasie Warszawa-Wrocław w jedną stronę to ponad 300 zł, zaś przejazdem współdzielonym przeszło 5 razy mniej.

Źródło: materiały prasowe 

Struś Tadzio na rehabilitacji
Nasi Partnerzy polecają