Aparat słuchowy nie przywróci nam słuchu, ale pozwoli cieszyć się światem dźwięków

2015-03-16 13:55

Szacuje się, że ponad 10 proc. ludzi jest dotkniętych znaczącym ubytkiem słuchu. Wielu z nich zapewne nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak rozpoznać, że mamy kłopot ze słuchem?

Z upływem lat słuch staje się coraz gorszy. Przez lata delikatne komórki słuchowe w uchu wewnętrznym ulegają stopniowemu uszkodzeniu. Mamy kłopot z rozumieniem mowy, czego się na ogół wstydzimy, a więc wycofujemy się z życia towarzyskiego. Niepotrzebnie, bo większość ubytków słuchu może być skorygowana aparatem słuchowym.

Niedosłuch ma różne stopnie

Warto poddać się badaniu słuchu, bo wtedy można dokładnie określić zarówno stopień, jak i rodzaj ubytku słuchu.
Niedosłuch zaczyna się już wtedy, gdy mamy kłopot ze zrozumieniem szeptu. Nie rozumiemy także, gdy ktoś do nas mówi w głośnym otoczeniu. Znacznie poważniejszy problem mają ci, którym w zrozumieniu rozmówcy przeszkadza szum biura czy restauracyjnego wnętrza w tle.
O aparat słuchowy zdecydowanie powinny postarać się te osoby, które nie rozumieją znaczenia słów wypowiadanych normalnym głosem w stosunkowo cichym pomieszczeniu. Muszą prosić, by rozmówca mówił głośniej, podkręcają głośność radioodbiornika czy telewizora. Przekładają słuchawkę telefonu z ucha do ucha, by słyszeć lepiej.

Specjalista audioprotetyk w ciągu godziny może określić naszą sytuację i zaproponować odpowiednie postępowanie. Nie warto się bać aparatu słuchowego – nie przywróci nam słuchu, ale znacznie poprawi słyszenie i zmieni jakość naszego życia na lepsze.

Jaki aparat wybrać

Lepsze słyszenie oznacza poprawę jakości życia, więc zakup aparatu słuchowego powinien być traktowany jako inwestycja we własne zdrowie. Aparaty słuchowe występują w wielu rodzajach i warto dobrać taki, który jak najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Na pewno audioprotetyk pomoże nam podjąć właściwą decyzję. Wybierając aparat, rozważmy:

1. Kiedy i gdzie będziemy go używać
W jakich sytuacjach chcielibyśmy poprawić nasze słyszenie. Kiedy i gdzie będziemy potrzebowali pomocy aparatu. Jakie są nasze potrzeby komunikowania się w pracy, w domu i podczas wykonywania jakich innych czynności będziemy go potrzebować. Z czego musieliśmy zrezygnować z powodu kłopotów ze słuchem.
2. Obsługa aparatu słuchowego
Im mniejszy aparat słuchowy, tym mniejsze jego przełączniki i baterie. Jeżeli mamy problemy ze wzrokiem lub problemy manualne z obsługą aparatu, powinniśmy zdecydować się na większy aparat słuchowy.
3. Wygląd i estetyka
Aparaty słuchowe są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Możemy zdecydować się na mało widoczny aparat (np. wewnątrzkanałowy) lub aparat zauszny, który pasuje do koloru naszych włosów i karnacji skóry.
4. Cena
Zakup aparatu słuchowego powinien być traktowany jako inwestycja we własne zdrowie, dlatego warto starać się wybrać taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Aparaty słuchowe są oferowane w różnych przedziałach cenowych. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są warunki refundacji aparatów przez Narodowy Fundusz Zdrowia i możliwości dodatkowych źródeł finansowania ich zakupu (np. dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub dogodny system ratalny).
5. Jakość dźwięk

Nowoczesna technologia pomogła zminiaturyzować aparaty słuchowe i zwiększyła ich możliwości. Większość aparatów słuchowych to urządzenia w pełni cyfrowe i działające na bazie mikroprocesorów komputerowych, dzięki czemu mogą dostarczyć dźwięk o najwyższej jakości.

Jeden czy dwa aparaty

Jeżeli mamy ubytek słuchu w obu uszach, warto byśmy nosili dwa aparaty słuchowe. To pomaga odtworzyć naturalny proces słyszenia i lokalizację dochodzących do nas dźwięków. W porównaniu z jednym aparatem, ogólna jakość dźwięku i komfort słyszenia są zwykle lepsze. Pamiętajmy – jeśli nasz ubytek słuchy jest głęboki, najlepszym rozwiązaniem dla nas będzie wybór aparatu zausznego, który zapewnia największe wzmocnienie dźwięku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki