Plaża miejska Dojlidy. Rekordowy początek sezonu. 46,5 tys. plażowiczów w czerwcu

i

Autor: BOSiR Plaża miejska Dojlidy. Rekordowy początek sezonu. 46,5 tys. plażowiczów w czerwcu

Bezpieczne plażowanie z dzieckiem. O tym musisz pamiętać!

2020-08-10 13:34

Kąpiele słoneczne, pluskanie w wodzie, budowanie zamków to prawdziwa frajda dla maluszków. Niestety, to także zagrożenia. Sprawdź o czym należy pamiętać przebywając z dzieckiem na wodą, żeby wakacje nie zamieniły się w koszmar.

Aby twoja pociecha w pełni skorzystała z pobytu nad woda trzeba ją do tego odpowiednio przygotować. 

Słońce dla najmłodszych jest wyjątkowo niebezpieczne. Ich skóra jest bardziej wrażliwa od naszej, dlatego trzeba zadbać o jej ochronę. Skóra dziecka jest delikatna a jej warstwy znacznie cieńsze niż u dorosłego człowieka. Jest w niej też niewiele pigmentu chroniącego przed słońcem. Promienie ultrafioletowe głębiej wiec wnikają w skórę dziecka i maluch szybciej ulega poparzeniu. Dlatego trzeba stosować preparaty ochronne.

Jaki krem

Jeszcze w domu trzeba pamiętać o dokładnym nasmarowaniu dziecka. Dla niemowląt i małych dzieci najlepsze są kremy z filtrami o bardzo wysokim współczynniku ochrony - SPF  50+.  Po upływie kilku dni można zacząć używać preparatu o niższym faktorze (np. 30).

Pamiętaj, że jednorazowe nasmarowanie to zdecydowanie za mało. Optymalnie powinno się powtarzać smarowanie co 2 godziny i po każdej kąpieli.  Smarujemy każdą część ciała - stopy, kark, dłonie nos czy uszy.

U dziecka do 6 miesiąca życia lepiej nie stosować żadnych kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, bowiem żaden krem skutecznie nie ochroni niemowlaka przed promieniowaniem. Najlepszą ochroną jest brak słońca. Z takim bobasem spacerujemy w miejscach zacienionych z parasolką przypiętą do wózka

Dla półrocznego maluszka najlepsze są kremy nieperfumowane, z filtrami fizycznymi, które działają jak lustro - odbijają i rozpraszają promienie słoneczne. Starsze dziecko, które nie ma nadwrażliwej skóry, można bez obaw posmarować kremem z filtrem chemicznym.

Uwaga! Nie smaruj malucha kremami dla dorosłych, ponieważ mogą one uczulić dziecko - skład chemiczny kremów dla skóry dojrzałej różni się od mazideł dla maluszków.

Ważne! Stosowanie kremów z filtrem 50+ eliminuje ryzyko poparzenia nawet bardzo delikatnej skóry.

Godziny plażowania

Absolutnie unikaj słońca między godziną 11. a 16, wtedy to najsilniej grzeje. Masz do wyboru poranny lub wieczorny "plażing" . Ale nawet i wtedy warto chronić się w cieniu drzew, pod parasolem lub w namiocie. Jeśli nasza pociecha nie skończyła jeszcze roku, nie powinniśmy przebywać na plaży zbyt długo. Maksimum to 2 godziny. Nawet jeśli maluch przebywa w cieniu, może dojść do poparzenia skóry.

Uwaga! Nie należy wychodzić z dzieckiem na zewnątrz w porze, kiedy jest najbardziej gorąco.

Przeczytaj także: Niebezpieczne kwiaty doniczkowe. Uważaj na dzieci

Odpowiednia odzież

Małe dziecko nie powinno być na plaży w samych kąpielówkach. Malucha ubieramy w przewiewną koszulkę bawełnianą lub specjalną koszulkę na plażę, która zawiera filtr słoneczny. Mogą przydać się również lekkie buty – na wypadek, gdyby piasek był zbyt gorący lub zaśmiecony.

Do tego koniecznie musi być nakrycie głowy, najlepiej sprawdzi się kapelusz z szerokim rondem. Dzięki temu zasłonięta będzie nie tylko głowa, ale również twarz i szyja. 

Pamiętaj! Zbyt długie operowanie promieni słonecznych na głowę może prowadzić do przegrzania, osłabienia, bólu głowy, a nawet udaru słonecznego.

Zadbaj o oczy dziecka. Kup okulary przeciwsłoneczne, które zatrzymują 100% promieni ultrafioletowych. Mają one specjalny pasek, dzięki któremu dziecko nie zgubi ich, nie będą też zsuwać się.

Ważne picie i jedzenie

Pamiętaj, by dziecko piło. Pochłonięte zabawą bardzo często zapomina o tym, dlatego ty regularnie mu o tym przypominaj. Pod ręką powinna być zawsze woda mineralna niegazowana, która najlepiej gasi pragnienie. Jeśli jednak nasza pociecha woli  sok, wówczas dobrze jest  rozcieńczyć napój z wodą zanim podamy go dziecku. Możemy podać też dziecku ziołowe lub owocowe herbatki.

Uwaga! Dzieci do 3 roku życia powinny spożywać przynajmniej litr wody dziennie. Przedszkolaki 1,5 litra dziennie

Na plażę warto zabrać ze sobą drobne przekąski, które nie wymagają przechowywania z niskiej temperaturze. Mogą to być np. owoce, pokrojone warzywa, chrupki kukurydziane lub ryżowe, biszkopty czy słodka bułeczka lub też gotowe dania w słoiczkach dla dzieci. Maluchy na ogól je lubią, a jeśli są zamknięte fabrycznie wysoka temperatura im nie zaszkodzi.

Pamiętaj!  Dziecko bawiące się w wodzie szybko głodnieje

O tym też musisz pamiętać

Przede wszystkim trzeba pamiętać o kocu plażowym, zabawkach dla dzieci (foremki, łopatki, piłka, kółko do pływania) i ręcznikach. Warto też zabrać niewielki rozkładany namiot. Dzięki temu dziecko będzie mogło w każdej chwili odpocząć w zacienionym miejscu, w dodatku osłoni malucha przed wiatrem. Przydadzą się też nawilżone chusteczki i plastry z opatrunkiem. Obtarcia i drobne rany są podczas pobyty nad wodą rzeczą normalną.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki