Ból głowy u dzieci

2009-06-26 11:50

Bóle głowy u dzieci zwykle nie zwiastują żadnych poważnych schorzeń. Jeśli jednak dolegliwości są silne lub nawracają, trzeba sprawdzić, co jest ich przyczyną. Pomoże w tym nasz test. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza.

Czy dziecko ma gorączkę (powyżej 38oC)? Czy niedawno uderzyło się w głowę? Czy często skarży się na ból głowy? Czy ktoś w mieszkaniu skarży się na podobne dolegliwości?

Bóle głowy mogą być objawem stresu, zatrucia pokarmowego, zwiastować przeziębienie.
Leczenie: pomaga chłodny, wilgotny okład na czoło i paracetamol. Dziecko należy obserwować.
Otwórz szeroko okna, by przewietrzyć pomieszczenia. Być może w mieszkaniu ulatnia się gaz lub jakieś inne trujące opary. Trzeba szybko wezwać specjalistów (straż pożarną, pogotowie gazowe).

Poradź się lekarza! Gorączka i ból głowy u dzieci mogą zwiastować choroby wieku dziecięcego, np. świnkę, szkarlatynę.

Leczenie: W zależności od diagnozy.

Czy temperatura wzrasta, a dziecko jest bardzo osłabione i wymiotuje?

Trzeba się szybko skontaktować z lekarzem. Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowych (wirusowym lub bakteryjnym). Niewykluczone też, że dziecko cierpi na grypę. Uwaga: u dzieci poniżej 18. miesiąca życia wymienione objawy mogą nie być tak wyraźne. Lekarz jest niezbędny, nawet jeśli gorączka nie wzrasta, lecz dziecko nie ma apetytu, ma "pusty" wzrok, bladosiną cerę lub wykwity na skórze.

Leczenie: Zwykle w szpitalu. Przy zapaleniu wirusowym dziecko potrzebuje odpoczynku i środków obniżających gorączkę (paracetamol). Bakteryjne - wymaga podania antybiotyków.

Czy dziecko cierpi na katar, ból gardła lub ucha?

Poradź się lekarza! Objawy wskazują na przeziębienie, infekcję grypopodobną lub zapalenie ucha.

Leczenie: W zależności od diagnozy lekarza pediatry.

Czy bóle głowy pojawiają się systematycznie o określonej porze dnia? Czy ból się nasila po powrocie ze szkoły, po południu lub wieczorem?

Skontaktuj się z okulistą. Takie objawy mogą świadczyć o wadzie wzroku (dziecko wytęża go, pracując na lekcjach, czytając).

Leczenie: W zależności od diagnozy. Prawdopodobnie lekarz zaleci noszenie szkieł korekcyjnych odpowiednich do wady wzroku.

Czytaj więcej na:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki