Co to jest AMD

2010-10-22 14:00

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to degeneracyjna choroba oczu, która atakuje plamkę żółtą - centralną część siatkówki na tylnej ścianie oka, która odpowiedzialna jest za centralne widzenie niezbędne do wykonywania codziennych czynności życiowych, takich jak czytanie, prowadzenie samochodu, szycie czy rozpoznawanie twarzy.

Istnieją dwie postacie AMD (z ang. Age-related Macular Degeneration): sucha i wysiękowa. Postać sucha jest częstsza - występuje w ok. 85 proc. przypadków. Wysiękowe (mokre) AMD - tzw. neowaskularne AMD - występuje rzadziej (15 proc. przypadków), ale jest odpowiedzialne za większość przypadków utraty wzroku.

Związane jest to ze wzrostem patologicznych nowych naczyń krwionośnych w obszarze plamki. Naczynia te są delikatne i nieszczelne, dochodzi do wycieku przez ich ścianki płynu oraz krwi, co prowadzi do powstania edemy (odwarstwienia, nadmiernego nagromadzenia płynu w tkankach), a także blizn, które uszkadzają plamkę. Zazwyczaj pojawia się mroczek centralny (scotoma), który powoduje upośledzenie centralnego widzenia.

Angiogeneza - tworzenie się nowych naczyń krwionośnych - uznawana jest za główną przyczynę wysiękowej postaci AMD. Proces angiogenezy jest zazwyczaj normalnie regulowany w czasie dorosłego życia osobnika i stymulowany jest przez czynniki wzrostu, takie jak naczyniowy czynnik wzrostu (VEGF; ang. vascular endothelial growth factor). Jednakże zaburzona równowaga poziomu VEGF w obrębie oka może prowadzić do niekontrolowanego tworzenia się nowych naczyń, ich przerostu i przeciekania, w konsekwencji do rozwoju wysiękowej postaci AMD, a w następstwie do utraty wzroku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki