Cudowna moc relikwii

2014-10-13 4:00

Kult relikwii znany jest od starożytności. Choć nie jest obcy w innych wyznaniach, to chrześcijanom udało się nadać relikwiom nowy wymiar. W naszej wierze święty w relikwiarzu staje się pomocnikiem w wyproszeniu cudów u Boga.

Relikwie to szczątki ciała zmarłego. Ich kult znany jest od starożytności. W Egipcie wierzono, że w szczątkach zmarłych kryje się moc człowieka. Buddyści adorowali ząb Buddy, a muzułmanie 60 włosów z brody proroka Mahometa.

Uświęceni męczennicy

Szczątki mę-czenników, którzy za czasów Chrystusa byli prześladowani przez Rzymian, składano do katakumb. Gdy represje ustały (313 r.), popularne stały się pielgrzymki do ich grobów. - W VII w. biskupi ogłaszali tych męczenników świętymi, wyjmowali ich ciała z grobów i umieszczali pod ołtarzami - informuje ks. Zbigniew Kobus z kongregacji ds. kultu bożego i dyscypliny sakramentów.

Walki o relikwie

Wraz z podziałem na Kościół wschodni i zachodni cesarze Bizantyjscy rywalizowali z Watykanem o relikwie, które miały zapewniać cudowną moc. Wykradali zmarłych męczenników i wywozili do Bizanacjum. W IX w. diakon Deusdona, stróż cmentarza przy via Labicana, zaczął handlować relikwiami bez zgody papieża.

Handel świętościami

Na masową skalę proceder ten rozkwitł podczas wypraw krzyżowych w XI i XII w. Popyt na relikwie był tak ogromny, że popularny stał się nawet handel rzeczami, które miały kontakt ze świętym. Na potrzeby Kościoła czy władców zaczęto rozmnażać relikwie. Rozczłonkowane szczątki zmarłego wkładano do specjalnych szkatuł. Następnie kopią dotykano oryginału i otrzymywano za zgodą biskupa dwa egzemplarze.

Współczesny kult relikwii

Podczas Soboru Trydenckiego Kościół zakazał handlu i przenoszenia relikwii. Zachował kategorię relikwii:

pierwsza to ciało świętego,

druga - jego rzeczy,

trzecia - rzeczy mające styczność z relikwią w grupie pierwszej.

Choć kult ten nie jest obowiązkowy, nie ma w tym nic dziwnego, że chcemy dotknąć relikwii. - Za ich pośrednictwem pragniemy mieć kontakt ze świętym, który może w sposób nadprzyrodzony nam pomóc - wyjaśnia ks. Zbigniew Kobus.

Najsłynniejsze relikwie

Szczątki św. Pawła (Włochy)

Relikwie serca i krwi Chrystusa (Włochy)

Język św. Antoniego (Włochy)

Dłoń św. Magdaleny (Grecja)

Całun Turyński (Włochy)

Chusta z Oviedo (Hiszpania)

Włócznia Przeznaczenia (Kraków)

Kielich Św. Graala (Hiszpania)

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki