DIETA: 10 grzechów odchudzających się

2012-03-13 3:00

Po raz kolejny zaczynasz dietę cud, ale poprzednie nie przyniosły wymarzonego rezultatu, więc brakuje ci motywacji? Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniają osoby odchudzające się. Jeśli uda ci się je wyeliminować, to bez trudu zrzucisz zbędne kilogramy

Odchudzanie się to prawdziwa walka ze swoimi słabościami. Aby wyjść z niej zwycięsko, potrzebna jest motywacja, siła woli i... trochę wiedzy z zakresu dietetyki. To ona pomoże ci uniknąć pomyłek, które mogą utrudnić lub udaremnić pozbycie się tłuszczyku.

Nie krytykuj się

Najważniejsze, by nie załamywać się złamaniem diety. Walka ze sobą jest bardzo ważna. Osób, które już nieraz przerwały dietę, specjaliści od żywienia mają na pęczki. Dlaczego? - Nie potrafimy skutecznie schudnąć, bo nieumiejętnie się do tego zabieramy - mówi dietetyk, dr Magdalena Białkowska. Jej zdaniem pierwszy błąd popełniamy już na wstępie, przy wyborze rodzaju diety. - Wydaje nam się, że jeśli będziemy odżywiać się tak, jak sąsiadka, której udało się odchudzić, to i nam ten rodzaj odżywiania posłuży. A przecież każdy organizm jest inny, każdy inaczej reaguje - odpowiada dietetyk.

Szanuj swój organizm

Większości z nas wydaje się, że jeśli będą drastycznie ograniczać się w jedzeniu, to błyskawicznie schudną. Często nawet na etapie początkowym takie działanie przynosi pożądany efekt. Tyle tylko, że taka dieta doprowadzi do spowolnienia metabolizmu, a w konsekwencji do... przybierania na wadze - tzw. efektu jo-jo.

Równie częstym błędem jest podjadanie między posiłkami. Usprawiedliwiamy się, że jeden herbatnik nie zaszkodzi. Tyle że on także ma kalorie i niestety rzadko kiedy mamy tyle samodyscypliny, by na jednym herbatniku skończyć. Właśnie dlatego dietetycy zalecają, aby w specjalnych dzienniczkach zapisywać wszystko, co zjedliśmy. Wtedy naprawdę widać, jak bardzo uzależniające są przekąski.

Najczęstsze błędy odchudzających się

1 Stosowanie drakońskich, jednostronnych diet, na bazie niewielkiej ilości składników lub na jednym składniku (np. dieta grejpfrutowa).

2 Drastyczne ograniczanie liczby posiłków - do jednego lub dwóch w ciągu dnia, co zaburza metabolizm i naraża organizm na poważne schorzenia.

3 Przystępowanie do odchudzania bez wyraźnego planu, na żywioł.

4 Załamywanie się po kilku początkowych niepowodzeniach.

5 Brak konsekwencji w odchudzaniu.

6 Uleganie presji środowiska, które często nie rozumie motywacji odchudzającego i kusi go.

7 Zbyt mała aktywność fizyczna. Błędne przekonanie, że sama dieta zdziała cuda.

8 Brak lub nadmiar snu. Sen krótszy niż 6-7 godz. i dłuższy niż 8 godz. sprzyja tyciu.

9 Złe nawyki w stylu życia, np. jedzenie w łóżku, jedzenie przed telewizorem czy komputerem.

10 Zbyt mała ilość wypijanych płynów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki