Dieta śródziemnomorska

i

Autor: Shutterstock

Sekrety Zdrowia i Urody: Dieta śródziemnomorska

2015-05-27 4:00

Dieta śródziemnomorska to właściwie nie dieta, ale sposób odżywiania. Badania naukowe potwierdziły, że jest nie tylko skuteczna, lecz także najkorzystniejsza dla naszego zdrowia.

Dieta śródziemnomorska to po prostu sposób odżywiania narodów mieszkających w okolicach Morza Śródziemnego, czyli Greków, Włochów, Francuzów, Hiszpanów. A fakt, że są oni zdrowsi i żyją dłużej niż pozostali mieszkańcy Europy, potwierdza, że warto po tę dietę sięgnąć.

Dieta śródziemnomorska wzmacnia system odpornościowy, pozwala zachować dobrą kondycję fizyczną i doskonałe samopoczucie. Hamuje rozwój miażdżycy i chroni przed wieloma nowotworami. Jest idealna dla serca.

Co powinniśmy jeść

Podstawą diety śródziemnomorskiej są ryby i owoce morza, duże ilości surowych i gotowanych warzyw i owoców, pełnoziarniste pieczywo, makarony i kasze. Do potraw dodaje się duże ilości warzyw strączkowych, ziarna zbóż i orzechy. Ogranicza się natomiast jedzenie słodyczy, czerwonych mięs (wołowiny i wieprzowiny) na rzecz drobiu i ryb oraz nabiału - wybierając sery i jogurty. Potrawy przyprawia się dużą ilością czosnku i cebuli oraz ziołami. W kuchni śródziemnomorskiej zarówno śmietana, jak i masło są w zasadzie nieużywane. Do posiłku można wypić kieliszek czerwonego wytrawnego wina. W ciągu dnia pije się około dwóch litrów płynów, najlepiej wody niegazowanej.

W polskiej kuchni

Trzeba więc zmienić nie tylko produkty, które jemy, ale także sposób gotowania. Tłuszcze zwierzęce - słonina, smalec, boczek, tłuste mięsa i wędliny - eliminujemy, a w ich miejsce wprowadzamy tłuszcze roślinne, najlepiej oliwę z oliwek i olej rzepakowy. Kraje śródziemnomorskie słyną ze znakomitych serów, to np.: feta, mozzarella, ricotta, które zjadane są jako przystawki lub jako składnik sałatek. W ich miejsce możemy wprowadzić twaróg. Idealny będzie w postaci past z warzywami: rzodkiewką, szczypiorkiem, koperkiem, czosnkiem czy koncentratem pomidorowym. Sery tłuste odstawiamy lub jemy z umiarem.

W krajach śródziemnomorskich podaje się sporo makaronu (używajmy pełnoziarnistego), ryżu i kasz, ale zawsze w połączeniu z dużą ilością różnych warzyw, często bez dodatku mięsa. Sosy powinno się przygotowywać, używając olejów roślinnych i warzyw, a mięso (chude!) traktować tylko jako dodatek, a nie główny składnik.

Warto jeść dużo warzyw, zwłaszcza na surowo, owoców sezonowych i jabłek.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki