Dieta wegańska. Na czym polega dieta wegańska?

2015-05-15 11:36

Coraz bardziej popularne są restrykcyjne diety. I nie takie, które mają nas odchudzić, ale te związane z całkowita zmianą żywienia, wykluczeniem mięsa lub glutenu. Czym jest dieta wegańska? Co można jeść na takiej diecie?

Weganizm to restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Weganie oprócz nie spożywania mięsa, nie jedzą także produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka i nabiał. Co zatem jeść? Same owoce i warzywa? Dieta wegańska obfituje w bardzo fajne produkty, ponadto będąc na takiej diecie poznajemy ciekawe odmiany zbóż, nowe owoce i warzywa. Dieta wegańska oparta jest przede wszystkim na zbożach: pszenicy, życie i owsie. Ale na sklepowych półkach znajdziemy różne zboża jak amarantus, orkisz, gryka i komosa. Dla tej diety kluczowe są także rośliny strączkowe: fasola, groch oraz orzechy, grzyby, siemię lniane, słonecznik, sezam i pestki dyni. Mleko i produkty mleczne zamieniamy wtedy na sojowe. W sklepach jest duży wybór napojów sojowych i jogurtów. Niektórzy weganie rezygnują z jedzenia miodu. Weganie ograniczają też spożycie cukru, kawy i herbaty. Przygotowując wegańskie posiłki warto zwrócić uwagę, że zbytnia obróbka cieplna pozbawia owoce i warzywa witamin. Dlatego lepiej jadać je surowe.

Dieta wegańska musi być odpowiednio skomponowana. W innym wypadku może prowadzić do zaburzeń wagi i spowodować brak niektórych składników odżywczych. Sama w sobie jednak przyczynia się do obniżenia wagi i łagodzi objawy chorób cywilizacyjnych. Dzięki dużej ilości owoców i warzyw w diecie możemy cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Zobacz: Edyta Górniak została weganką. Je już tylko owoce i warzywa!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany