Pranie czarnych rzeczy

i

Autor: Shutterstock Pranie czarnych rzeczy

Fachowe porady na pranie

Dlaczego ciemne ubrania śmierdzą po praniu, a jasne nie? Mistrzyni porządku wyjawiła tajemnicę. Pokazała bombowy patent, aby ubrania zawsze pięknie pachniały

2022-12-05 11:01

Zastanawiasz się, dlaczego ciemne ubrania po praniu śmierdzą? Choć pranie to proces, który miałby im nadać piękny i świeży zapach, sprawia, że odzież po wyjęciu z pralki nieładnie pachnie. Agnieszka Witkowska, znana w sieci jako architekt porządku, zdradza, dlaczego ciemne ubrania po praniu brzydko pachną i podpowiada sposób na pranie czarnych rzeczy, aby były świeże i czyste.

Dlaczego ciemne ubrania brzydko pachną po praniu?

Bywa, że nawet ubrania, które mamy od dawna i były już wielokrotnie prane, po wyjęciu z pralki brzydko pachną. Jak się okazuje ten problem dotyczy wyłącznie czarnej odzieży, bo z jasnymi i białymi rzeczami nic się nie dzieje. I kiedy wyjmujesz swoją ulubioną czarną bluzkę z pralki, wyczuwasz nieprzyjemną woń, to w pierwszej chwili zastanawiasz się, czy wszystko zrobiłaś zgodnie z planem. Okazuje się, że nieładny zapach ubrania to niekończenie nasza wina. Agnieszka Witkowska, działająca w mediach społecznościowych jako architekt porządku wyjaśnia, dlaczego ciemne ubrania brzydko pachną po praniu. Otóż ciemna odzież często barwiona jest sztuczną henną, która po zetknięciu z detergentem zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Dlatego w takiej sytuacji na pewno nie będzie dodawanie większej ilości płynu czy proszku do prania, bo jedynie wzmogą brzydką woń. - Sztuczna henna to silny związek diaminobenzenów, do którego dodawana jest chinolina - ta ma utrwalić kolor. Te substancje poza tym, że są szkodliwe, to same w sobie już są śmierdzące - podkreśla na Instagramie @architektporzadku. - Skoro śmierdzi, dodajemy więcej ładnie pachnących proszków i płynów, a przez to włókna stają się oblepione i chemiczne barwniki, zamiast wypłukiwać się z każdym praniem, są wzmacniane i zaczynają się rozkładać w tkaninie, oddając paskudny zapach - dodaje Agnieszka Witowska w swoim poście.

Trik, dzięki któremu ubrania będą pięknie pachnieć po praniu

Istnieje kilka ważnych zasad prania ciemnych ubrań, dzięki którym będą ładnie pachnieć po wyjęciu z pralki. - To, co możemy w swoim zakresie, to nie nadużywać środków piorących - pisze architekt porządku. - Jeśli ubrania mimo prania brzydko pachną, warto spróbować: przed praniem namoczyć je w roztworze 1:1 octu i wody, wietrzyć je, aby umożliwić rozproszenie chemikaliów, zamiast detergentu używać do prania płatków mydlanych - mydło skuteczniej rozkłada chemikalia - dodaje blogerka. Warto także dokładnie wyczyścić pralkę, ponieważ często zalegająca w szczelinach i uszczelkach pleśń jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu upranych rzeczy.

Sonda
Pierzesz ubrania, które dopiero kupiłaś?
Jak usunąć plamy z dziecięcych ubrań?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają