Dobrze wykorzystaj czas

2009-09-11 7:00

Jeśli zamierzasz studiować w jednej z wyższych szkół artystycznych, musisz o tym pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem. Przygotowania możesz rozpocząć choćby teraz.

Szkoły artystyczne to nie tylko prestiż. W przeciwieństwie do uniwersytetów, politechnik i innych szkół wyższych w takich placówkach kandydatom nie wystarczą standardowe dokumenty i zdana matura. Tu potrzebne są jeszcze określone umiejętności.

Sztuki plastyczne

Aby zostać studentem Akademii Sztuk Pięknych, trzeba się solidnie przygotować. Wraz z dokumentami, zależnie od wybranego kierunku, trzeba dostarczyć swoje prace lub projekty. W większości szkół artystycznych bowiem rekrutacja jest kilkuetapowa.

Zwykle pierwszy etap obejmuje przegląd i ocenę prac plastycznych i projektowych kandydata. Przedstawiane są samodzielnie wykonane prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach plastycznych. Są to nie tylko prace plastyczne, ale także obrazy, fotografie oraz inne działania artystyczne.

W drugim etapie odbywa się egzamin, podczas którego kandydat musi wykonać zlecone zadanie rysunkowe, malarskie, rzeźbiarskie oraz kompozycje i ćwiczenia specjalistyczne. W trzecim etapie sprawdzana jest już wiedza kandydata z dziedziny związanej z wybranym kierunkiem.

Dlatego wszyscy, którzy chcą za rok zostać studentami Akademii Sztuk Pięknych, powinni już teraz rozpocząć przygotowania. Można sobie zorganizować prywatne lekcje rysunku, malarstwa, rzeźby czy też fotografii. Tańszą opcją jest zapisanie się na kurs przygotowawczy. Organizowane są one nie tylko przez gminne czy osiedlowe domy kultury, ale także przez same akademie.

Dla wirtuozów

Nieco inna sytuacja jest ze szkołami muzycznymi. Tutaj niestety nie wystarczy roczny kurs przygotowawczy. Szkoły muzyczne są nastawione na wirtuozów, stąd aspirujący do nich muszą mieć za sobą lata żmudnej nauki, np. gry na instrumencie.

Jednak szkoły muzyczne otwierają się też na nowoczesność. Dlatego jeżeli nie masz szans na zostanie wirtuozem, możesz zdecydować się np. na reżyserię lub realizację dźwięku. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które oprócz zamiłowania do muzyki mają też umysł ścisły. Trzeba jednak zdać egzamin z fizyki i przejść test na wrażliwość muzyczną. Należy też być ogólnie osłuchanym z muzyką klasyczną i rozrywkową.

Niekiedy przeprowadzane są badania audiometryczne, które sprawdzają, czy słuch nie ma żadnych wad czy ubytków. Czasem wymagana jest również umiejętność gry na jakimś instrumencie muzycznym. Warto jednak podjąć ten trud. Reżyserzy czy realizatorzy dźwięku dzisiaj całkiem dobrze zarabiają, szczególnie gdy trafią do jednego ze studiów telewizyjnych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki