Skuteczny sposób na to, by kwiaty w wazonie dłużej stały. Tulipany będą jak świeżo zerwane

i

Autor: Stefan Schweihofer/Pixabay Skuteczny sposób na to, by kwiaty w wazonie dłużej stały. Tulipany będą jak świeżo zerwane

Trik na piękne kwiaty

Dodaję łyżeczkę tego płynu do wody z kwiatami. Sprawdzony sposób na to, by tulipany długo stały w wazonie

2024-02-28 13:48

Co zrobić, by kwiaty cięte wytrzymały w wazonie dłużej niż jeden - dwa dni? Ogrodnicy mają na to sposoby. Często do wody dosypywane są chemiczne preparaty, które sprawiają, że tulipany wyglądają świeżo przez długi czas. Jednak jest także klika domowych sztuczek i zasad, które warto wykorzystać, by cieszyć się pięknymi kwiatami w wazonie. Jedną z nich jest wódka, dzięki której rośliny odżyją i będą miały piękny kolor.

Co zrobić żeby tulipany długo stały w wazonie? Jak uratować tulipany oraz co zrobić, by cięte kwiaty nie zwiędły i długo cieszyły nasze oczy? Dużo zależy od tego jakie kwiaty kupimy, na co zwrócić uwagę? Sprawdź, jak dbać o cięte kwiaty w wazonie.

Co zrobić, żeby tulipany długo stały w wazonie? Na to musisz zwrócić uwagę w kwiaciarni

Jeśli chcemy dłużej cieszyć się pięknymi tulipanami w wazonie pamiętajmy o tym, by kupić świeże kwiaty w pąkach. Często tulipany są pakowane po kilka sztuk i zawijane w folie. Dopiero po rozpakowaniu wiązanki ściśniętej gumką widać w jakim stanie są kwiaty. Dlatego uważnie sprawdź już w sklepie lub kwiaciarni jak się prezentują. Łodygi i liście powinny być zielone i jędrne, a pąki zamknięte. Zwróć także uwagę, by liście nie były poszarpane.

Co zrobić żeby tulipany nie zwiędły? Ważne jest przycinanie i zimna woda

Kiedy kupimy lub dostaniemy w prezencie tulipany, zanim włożymy je do wazonu powinniśmy przyciąć łodygi. Potrzebny będzie do tego bardzo ostry nóż. Dzięki temu nie zgnieciemy łodygi. Końcówki tulipanów przycinamy o około 3 cm, pod kątem 45 stopni. To pozwoli kwiatom pobierać więcej wody. Następnie usuwamy dolne liście, które po zanurzeniu w wodzie mogą zacząć gnić. Dopiero tak przygotowane kwiaty wstawiamy do wazonu z bardzo zimną wodą.

Jak dbać o tulipany w wazonie? Tak przedłużysz trwałość kwiatów

Jeśli chcemy by tulipany w wazonie dłużej cieszyły nasze oczy, warto pamiętać o wymianie wody każdego dnia. Bardzo możliwe także, że kwiaty wypiją cały płyn w ciągu dnia i trzeba będzie go szybko uzupełnić. Wtedy także warto ponownie przyciąć łodygi. Dobrze jest także ustawić wazon w miejscu, w którym jest chłodno i nie ma bezpośredniego słońca. Zbyt wysoka temperatura oraz ostre promienie słoneczne mogą przyspieszyć więdnięcie rośliny.

Co zrobić żeby tulipany nie zwiędły? Tak uratujesz kwiaty w wazonie

Żeby jeszcze bardziej przedłużyć trwałość tulipanów w wazonie można także dodać pół łyżeczki cukru do wody, w której zanurzysz kwiaty. Taka mikstura zadziała jak odżywka przedłużająca żywotność rośliny. Jeśli tulipany więdną, możesz je uratować zanurzając końcówki łodyg w wódce. Wystarczy 30 sekund, by kwiaty odżyły. Jeśli chcesz także przedłużyć trwałość kwiatów oraz zachować ich intensywną barwę możesz dodać również łyżeczkę wódki do wody, w której stoją tulipany. Innym sposobem na przywrócenie jędrność kwiatom jest zanurzenie ich na minutę w lodowatej wodzie.

ZOBACZ TEŻ: Cięcie lawendy po zimie. Ogrodnik radzi, kiedy i jak przycinać lawendę wiosną, by obficie kwitła latem

Quiz: Kwiatki bratki i? Oto arcytrudny test. Znasz polskie piosenki o kwiatach albo z kwitami w tle?

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od prostego tekstu, z którym poradzi sobie nawet przedszkolak. Radiowe Nutki w piosence „Kwiatki bratki” wspominają jeszcze o innych kwiatach „dla Malwinki, dla Dorotki”. Jakich?
Tulipany po przekwitnięciu - ogławianie tulipanów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki