FERIE ZIMOWE 2015: Jak uniknąć kontuzji w czasie ferii?

2015-01-15 15:00

Ferie zimowe to czas dużej aktywności sportowej oraz kontuzji. Jak uniknąć poważnych urazów w trakcie uprawiania zimowych sportów? Sprawdź!

Ferie zimowe to idealny czas dla wszystkich fanatyków sportów typu snowboard czy narciarstwo zjazdowe. Wybierając się na zimowy odpoczynek, należy jednak pamiętać o własnym zdrowiu. Łatwo można bowiem ulec kontuzjom, które znacznie utrudniają życie. Źle leczone urazy mogą skutkować nieodwracalnymi zniekształceniami, wpływającymi nawet na sposób chodzenia. Warto już na miesiąc przed planowanym wyjazdem rozpocząć przygotowanie organizmu do wysiłku. Odpowiednimi ćwiczeniami należy wzmocnić stawy i mięśnie, aby uniknąć poważnych kontuzji. Równie ważne jest rozgrzewanie nadgarstków oraz barków.

Pamiętaj o dopasowaniu sprzętu, który masz zamiar używać! Zmniejszy to ryzyko urazów. Zwróć też uwagę na odzież - odpowiednio dobrana do potrzeb osób uprawiających sport zapewnia ciału właściwą temperaturę. Zapobiegnie to wyziębieniu czy przegrzaniu organizmu. Nie krępuje ruchów, co wpływa na komfort jazdy.

Zawsze pamiętaj również o kasku i ochraniaczach, bez względu na to, czy dopiero zaczynasz przygodę ze sportem czy masz już duże doświadczenie.

Sprawdź: Ferie 2015. Kiedy spadnie śnieg? Gdzie spadnie śnieg?

Najczęstsze urazy

Niestety, czasem się zdarza, że mimo najlepszych chęci i zabezpieczeń, ulega się urazom i kontuzjom w czasie ferii zimowych. Warto poznać rodzaje urazów, by wiedzieć w jaki sposób postępować.

Stłuczenia: charakteryzują się zamkniętym uszkodzeniem tkanek miękkich i przerwaniem naczynek krwionośnych. Na początku pojawiają się ból i obrzęk, a z czasem w miejscu zranienia pojawia się krwiak lub siniak. Najlepszym rozwiązaniem jest przykładanie okładu z lodu na ok. 20 minut, co 4 godziny.

Skręcenia: występują zazwyczaj po niewłaściwym ułożeniu stawu (np. krzywe ustawienie stopy na podłożu), skutkującym charakterystycznym chrupnięciem. Dotkliwy ból uniemożliwia dalsze poruszanie się. Mogą pojawić się krwiak, obrzęk lub wysięk do stawu. Najlepiej unieruchomić nogę na kilka dni i przykładać okład z lodu. Jeśli obrzęk nie zmniejszy się, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zwichnięcia: kiedy kości tworzące staw tracą ze sobą styczność, masz do czynienia ze zwichnięciem. Obrys stawu staje się zniekształcony, a przy próbie jego uruchomienia następuje sprężysty opór. Zwichnięcie również jest bardzo bolesne. Wymaga zimnych okładów oraz unieruchomienia. Tym razem wizyta u lekarza jest konieczna, aby odpowiednio nastawił uszkodzony staw.

Złamania: jest to skutek przerwania tkanki kostnej. Najłatwiej rozpoznać je po silnym bólu, zaniku ruchomości kończyny oraz jej nienaturalnym ułożeniu. Należy szybko skorzystać z pomocy lekarskiej, próbując bowiem pomóc na własną rękę możemy jedynie uszkodzić np. naczynia krwionośne, powodując przykre konsekwencje. W przypadku złamania otwartego należy zabezpieczyć ranę opartunkiem jałowym oraz odpowiednio unieruchomić kończynę.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki