Gorący temat: Przygotuj mieszkanie do zimy

2013-09-30 4:00

Aby twój dom był ciepły i bezpieczny w zimie, powinieneś o to zadbać jesienią. O czym musisz pamiętać, by ta pora roku nie zaskoczyła cię niczym nieprzyjemnym?

Koszty ogrzewania są sporym obciążeniem domowego budżetu. Dlatego warto zastanowić się już teraz co możesz zrobić, aby zmniejszyć opłaty.

Zabezpiecz nieszczelności

Zwykle przyczyną zbyt niskiej temperatury we wnętrzach są nieszczelne okna i drzwi. Przed nadejściem mrozów warto więc je obejrzeć i zlokalizować miejsca, przez które ciepło ucieka. Niestety wymiana okien i drzwi na nowe to ogromny wydatek. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie ich uszczelnienie. W sklepach dostępne są różnego rodzaju pianki, gąbki, taśmy izolacyjne, które zabezpieczą wszystkie nieszczelności.

Uszczelki...

Szpary między skrzydłem a futryną (zarówno w drzwiach, jak i oknach) wypełnij uszczelkami samoprzylepnymi. Są łatwe w użyciu. Najlepsze właściwości termoizolacyjne mają uszczelki silikonowe, nie są jednak tak wytrzymałe jak uszczelki gumowo-slikonowe.

Przed przyklejeniem uszczelki ramę okienną umyj, oczyścić z brudu i kurzu. Do brudnych powierzchni taśma będzie słabiej przylegać. Pamiętaj, że taśmy nie wolno rozciągać.

…i pianka

Szpary między ramą lub ościeżnicą i ścianą (w drzwiach i oknach) wypełnij poliuretanową pianką montażową, nakładając ją za pomocą specjalnego pistoletu lub używając produktu w sprayu.

Należy pamiętać, że pianka zwiększa swą objętość (dzięki czemu szczelnie zapełnia przestrzeń), nie nakładaj więc jej za dużo. Po całkowitym wyschnięciu nożykiem możesz nadać piance odpowiedni kształt, ścinając jej wypukłości. Zwróć też uwagę, czy nie ma szpar między ościeżnicą i parapetem. Jeśli są, powtórz działanie z pianką. Przy uszczelnianiu drzwi oprócz uszczelek piankowych warto zastosować listwy PCV. Są droższe, ale skuteczniejsze.

Dodatkowo w przypadku starych okien pojawiają się szpary między szybą a ramą okienną. Można je skutecznie zniwelować za pomocą silikonu.

Uwaga! Okna służą również do wietrzenia pomieszczenia. Należy je tak uszczelniać, by można było je ponownie otworzyć.

Piece i wentylacja

Gdy uporasz się już z uszczelnianiem, powinieneś przejrzeć instalację grzewczą, zarówno kaloryfery, jak i piece. Odpowietrz kaloryfery. Nieco więcej pracy mają osoby korzystające z domowej kotłowni. Muszą pamiętać o wyczyszczeniu komina oraz przeglądzie pieca i przewodów wentylacyjnych. Przed rozpaleniem w piecu czy w kominku powinno się wezwać fachowca, który skontroluje system grzewczy i oceni, czy spełnia on obowiązujące normy.

Kotary, rolety

Dobrą barierą przed ucieczką ciepła i przenikaniem chłodu są kotary oraz rolety wewnętrzne lub zewnętrzne. Na czas zimy warto powiesić w oknach grube zasłony od sufitu do parapetu. Gdy kaloryfer nie znajduje się pod oknem, powieśmy nad nim półkę. Zabezpieczy ona przed uciekaniem powietrza do góry.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki