Gorączka - kiedy trzeba ją zbijać, a kiedy warto przetrzymać

2011-09-09 13:30

Przeziębienie często zaczyna się od gorączki. Ale nie jest to zły znak. Gorączka jest reakcją obronną organizmu i jeżeli nie rośnie zbyt szybko, czasem warto ją przetrzymać. Usilne zwalczanie gorączki nie powstrzymuje choroby, choć może się tak wydawać, bo zaczynamy czuć się lepiej.

Przeziębieniu często towarzyszy gorączka, szczególnie na początku. Rozróżniamy kilka etapów gorączki:

- stan podgorączkowy, czyli 37,1 - 38 stopni Celscjusza
- gorączka umiarkowana, czyli 38,1 - 39 stopni Celsjusza
- wysoka gorączka, czyli ponad 39 stopni Celsjusza

Stan podgorączkowy nie jest groźny dla naszego zdrowia, a pomaga zwalczyć niektóre drobnoustroje. Dlatego warto ja wtedy przetrzymać, anie zbijać lekami przeciwgorączkowymi. Jeżeli ciężko ją znosimy i jesteśmy bardzo osłabieni - zamiast zażywać leki, lepiej zrobić chłodny okład.

Inaczej gorączkę należy traktować u dzieci, a inaczej u dorosłych. Dorośli mogą przetrzymać stan podgorączkowy - z dzieckiem lepiej nie ryzykować, ponieważ jego organim szybko może zostać zaatakowany przez bakterie. W przypadku dzieci gorączka między 38,1-39 już zaczyna być niebezpieczna. Jeżeli dodatkowo występują objawy takie jak ból głowy, ucha lub zatkany nos, może to oznaczać, że nadchodzi grypa. Najlepiej szybko zbić temaperaturę, ponieważ może doprowadić do odwodnienia poprzez pocenie się i wydychanie ciepłego powietrza. Warto zastosować wtedy okłady na głowę i kark oraz podać lek dla dzieci zbijający gorączkę.

Gdy czujemy, że łapie nas choroba, nawet lekkie przeziębienie warto od razu wypić gorącą herbatę malinową lub z lipy, z dodatkiem miodu i cytryny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki