Introwertyczne dziecko. Jak je rozpoznać i wspierać?

2022-01-27 14:48
NIEŚMIAŁOŚĆ bardzo utrudnia życie
Autor: thinkstockphotos.com

Dorosłym ludziom łatwo jest określić, czy mają naturę introwertyka, czy też ekstrawertyka. Trudniejsze staje się to, kiedy przychodzi nam do oceniania drugiej osoby. Przecież niebywale trudne jest odgadnięcie, co siedzi jej w głowie. Najtrudniejszą z wszystkich opcji może być tutaj odgadnięcie, jaką naturę ma nasze dziecko. Pomimo bliskich relacji, ciężko jest odkryć charakter dziecka do końca. Ich myślenie i postrzeganie świata różni się bowiem znacznie od tego już dojrzałego. Jak zatem rozpoznać introwertyczne dziecko?

Rozpoznanie

Introwertyczne dzieci czerpać będą energię z czasu spędzanego poza grupą rówieśniczą. W ten sposób naładowane baterie ułatwią im późniejsze dążenie do sukcesów w życiu szkolnym, ale i interpersonalnym. Dzieci będące introwertykami charakteryzować będą zachowania, takie jak np. pozostawanie na przerwie szkolnej w sali, chęć samodzielnego chodzenia do szkoły lub wracania z niej, preferowanie indywidualnej pracy w klasie, a nie pracy w grupie. Takie momenty dają mu bowiem chwile na to, aby odreagować i odciąć się od przeciążenia bodźcowego, które wywołuje u niego zbyt długi kontakt z innymi ludźmi.

Bycie introwertykiem jest OK

Nie każdy człowiek musi być charyzmatycznym przywódcą czy odważną i rozpoznawaną sylwetką. Wielu z nas ma swoje wady i zalety. Znając je dobrze, będziemy w stanie lepiej wykorzystać swój potencjał. Tak też powinno się stać, gdy uznamy nasza pociechę za introwertyczną. Nie starajmy się na siłę go zmieniać. Zaakceptowanie jego natury oszczędzi nam wielu bezcelowych czynności. Zapewni ono przede wszystkim naszemu dziecku spokój, pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.

Inwestuj w rozwój dziecka

Rozwijaj w dziecku jego zainteresowania, nawet jeśli nie pokrywają się one z Twoim światopoglądem. Pozwól na samodzielność w dokonywaniu wyborów, dotyczących np. sposobów spędzania wolnego czasu. Przy takim wsparciu dziecko introwertywne będzie czuło się na tyle dobrze, iż jego natura będzie mu w stanie nie przeszkadzać, lecz wręcz pomagać w osiąganiu sukcesów w przyszłości.

Sonda
Jak często szukasz porad dotyczących wychowania?
Super Raport 27.01 (Goście: Krzysztof Śmiszek - Nowa Lewica oraz Michał Kołodziejczak - lider AGROunii) Sedno Sprawy: Jan Maria Jackowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE