Cięcie piwonii przed zimą

i

Autor: Shutterstock Cięcie piwonii przed zimą. Nie zapomnij o ważnym zabiegu

Dom i ogród

Jak i kiedy ścinać piwonie? Zrób to, a wiosną kwiaty obficie zakwitną

2023-09-28 15:20

Cięcie piwonii przed zimą to jeden z najważniejszych zabiegów, jaki trzeba przeprowadzić na roślinie. Dzięki niemu w kolejnym sezonie roślina będzie zdrowo rosła i obficie kwitła. Samo obcinanie przekwitłych pąków nie wystarczy. Sprawdź, kiedy i jak przycinać piwonie.

Przycinanie piwonii przed zimą chroni roślinę przed chorobami i szkodnikami oraz sprawia, że ogród wygląda estetycznie. Choć wysokie długie, lekko czerwieniejące pędy piwonii wyglądają dekoracyjnie jeszcze jesienią, to trzeba pamiętać o ich ścięciu, zanim pojawią się przymrozki. Niskie temperatury sprawią, że roślina nie tylko będzie wyglądała brzydko, ale i może nie odrodzić się w kolejnym sezonie.

Kiedy ścinać piwonie przed zimą? Zrób w tym terminie

Piwonie bylinowe obumierają dopiero jesienią. Mimo że kwiaty już dawno przekwitły, to liście jeszcze długo pozostają zielone, a we wrześniu powoli czerwienieją. Dlatego przycinanie powinniśmy zostawić do jesieni. Jednak trzeba to zrobić przed pierwszymi przymrozkami. Najlepiej do 15 października. Chociaż niektórzy ogrodnicy uważają, że przy ciepłej jesieni, cięcie można wykonać nawet z końcem listopada. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt późne przeprowadzenie zabiegu może uszkodzić roślinę. Piwonie bylinowe przycinamy przed zimą przy użyciu ostrego sekatora. Pędy tniemy tuż nad ziemią. Dzięki temu wiosną odbiją silniejsze i zdrowsze, co przekłada się na obfitość kwitnienia. Ponadto w trakcie wzrostu piwonii, warto usuwać boczne pąki kwiatowe, pozostawiając jedynie pąk główny. Wtedy kwiatów będzie mniej, ale będą duże. Natomiast ścięcie szczytowych paków i pozostawienie bocznych, daje efekt większej liczby kwiatów, jednak o mniejszych rozmiarach. Po przekwitnięciu piwonii obcinamy kwiatostany wraz z fragmentem pędu. W ten sposób nie dopuszczamy do związania się owoców, które mogłyby negatywnie wpłynąć na kwitnienie w kolejnym sezonie.

ZOBACZ TEŻ: Jak przygotować hortensje na zimę? Najlepszy sposób na zimowanie hortensji w donicach i w ogrodzie

Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Kwitnie w maju i roztacza niesamowity zapach w lesie. Uwaga jest trująca. Ta roślina to:
Cięcie roślin w ogrodzie
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany