Jak pielęgnować rośliny ozdobne w czerwcu

2010-06-10 5:40

W czerwcu w ogrodach obficie kwitną rośliny ozdobne. Pracy jest już znacznie mniej, ale nie możemy zapominać o odchwaszczaniu, nawożeniu, nawadnianiu.

Drzewa i krzewy

Możemy sadzić drzewa i krzewy, ale tylko te sprzedawane w pojemnikach. Do połowy czerwca zasilamy rośliny nawozami wieloskładnikowymi bądź kompostem. Pod koniec miesiąca przycinamy żywopłoty liściaste (jednak tylko wtedy, gdy gnieżdżące się w nich młode ptaki opuściły już gniazda).

Obrywamy przekwitłe kwiatostany azalii i różaneczników. Po przekwitnięciu krzewy zasilamy i uzupełniamy pod nimi warstwę ściółki (najlepiej z kory sosnowej). Różom powtarzającym kwitnienie przycinamy pędy z przekwitłymi kwiatami (dwie pary liści poniżej kwiatu), aby pobudzić je do ponownego kwitnienia.

Po przekwitnięciu przycinamy krzewy kwitnące wiosną: forsycję, wczesne tawuły, krzewuszkę i pigwowiec. W czerwcu przygotowujemy także sadzonki pięciorników, forsycji i hortensji.

Byliny, rośliny jednoroczne, dwuletnie

Wycinamy pędy pożółkłe, z przekwitłymi kwiatami oraz suche części roślin. Systematycznie usuwamy chwasty.

Byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem (np. chaber górski, dzwonek ogrodowy, ostróżka ogrodowa, przymiotno ogrodowe, szałwia omszona) należy mocno przyciąć po przekwitnięciu. Zabieg ten pobudza rośliny do wzrostu i powoduje powtórne kwitnienie pod koniec lata lub jesienią. Po przycięciu podlewamy obficie i nawozimy.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki