Jak poznać, że brakuje Ci serotoniny? 5 objawów niedoboru hormonu szczęścia

2022-05-18 10:56
smutna kobieta siedzi na łóżku
Autor: Getty Images

Serotonina nazywana jest hormonem szczęścia. Wydziela się ona podczas robienia przyjemnych dla danego człowieka rzeczy. W dzisiejszych czasach ważne jest pamiętanie o jej „ładowaniu”, ponieważ serotonina daje nam energię i możliwości do utrzymania równowagi psychicznej. Zatem jak rozpoznać, że masz niedobór serotoniny? Istnieje 5 wskazówek, mówiących o tym, że brakuje Ci hormonu szczęścia.

W dzisiejszych czasach wielu z nas stawia obowiązki i pracę nad relaksem i rozrywką. Coraz głośniej mówi się o tym, jak istotne jest zachowywanie równowagi, właśnie pomiędzy pracą a czasem wolnym. Jeżeli nie zadbamy o siebie na co dzień, obniżony poziom serotoniny może przyczyniać się do różnorakich problemów psychicznych. Zwiększa się wtedy prawdopodobieństwo zachorowania np. na depresję.

Jak rozpoznać, że brakuje Ci serotoniny? Jej obniżony poziom sprawi, że:

  1. Pojawią się u Ciebie problemy z układem trawiennym
  2. Często będziesz czuła irytację
  3. Będziesz zmagać się z problemem zasypiania lub utrzymania głębokiego snu
  4. Zauważysz u siebie stale obniżony nastrój
  5. Wzmocni się u Ciebie uczucie lęku, niepokoju

Jeśli zauważasz u siebie więcej niż jeden objaw, warto działać od razu! Dobrym rozwiązaniem może być udanie się do specjalisty od zdrowia psychicznego i dogłębne przepracowanie swoich problemów. W życiu codziennym staraj się poświęcać odpowiednią ilość czasu i energii na korzystanie ze słońca, przebywanie wśród natury. Pomoże Ci także zdrowa dieta oraz robienie rzeczy, które naprawdę lubisz.

Sonda
Czy w swoim życiu miałeś kiedykolwiek depresję?
M jak miłość odcinek 1662 ZWIASTUN. Julia w ciąży z Andrzejem! Już nie zdoła ukryć przed Magdą zdrady?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE