Prawa kobiet w Katarze

i

Autor: AP/Kamran Jebreili Katar i prawa kobiet. Gwałt i przemoc domowa nie są nielegalne. Kobiety nie mogą decydować nawet o swoim zdrowiu

Katar 2022

Katar i prawa kobiet. Gwałt i przemoc domowa nie są nielegalne. Kobiety nie mogą decydować nawet o swoim zdrowiu

2022-11-22 15:03

Wszystkie oczy zwrócone na Katar. Choć mistrzostwa świata mężczyzn w piłce nożnej 2022 sprawiły, że świat spogląda głównie na wyniki meczów, to jest to także okazja, by przyjrzeć się także sytuacji kobiet w tym kraju. Na pierwszy rzut oka wiele kobiet z Kataru prowadzi uprzywilejowane życie. Są wykształcone, mają pokojówki, kierowców i nianie. Ale nawet wtedy o ich losie decydują kaprysy ich rodzin, a dokładnie męskiej części. Pojęcie prawa kobiet, w praktyce, w tym kraju nie istnieje.

Konstytucja Kataru gwarantuje równość obywateli - tyle w teorii. W praktyce, dyskryminacja i przemoc wobec kobiet są na porządku dziennym. Niech kontrowersyjne MŚ w Katarze 2022 będą okazją do przyjrzenia się temu, co dzieje się w tym niewielkim, bogatym kraju. Amnesty International i Human Rights Watch od lat alarmują, że obywatelki Kataru żyją pod ciągłą kontrolą mężczyzn i nie mają prawa do podejmowania decyzji związanych nawet ze swoim zdrowiem.

Katar. Prawa kobiet nie istnieją

O losie kobiety w Katarze decyduje jej opiekun czyli męski krewny - ojciec, mąż, brat, dziadek lub wujek. Katarki muszą uzyskać zgodę mężczyzn (zwykle ojca lub brata) na zawarcie małżeństwa, podróżowanie, zdobywanie wykształcenia. Mężczyźni mogą rozwieść się z każdą żoną, nawet nie informując jej/ich o tym. Dla kobiet, rozwód jest niemal niemożliwy, nawet jeśli małżonek jest przemocowy. Organizacja Human Rights Watch zwraca uwagę, że po ślubie kobieta może zostać określona jako „nieposłuszna", dlatego nie może wyjść z domu bez zgody męża lub odmówić mu stosunku seksualnego. Kobiety nie są także opiekunkami własnych dzieci. Nie mają uprawnień do decydowania o szkołach, finansach czy leczeniu.

Tego nie wolno kobietom w Katarze

Z raportów Human Rights Watch i Amnesty International wynika, że niezamężne katarskie kobiety poniżej 30 roku życia nie mogą meldować się w hotelach. Jeśli kobieta nieposiadająca partnera i będąca poniżej 25. roku życia chce wyjechać z kraju, musi mieć zgodę opiekuna na podróż. Ponadto, niezależnie od wieku, ojcowie lub mężowie Katarek mogą im zabronić podróżowania. Aplikację, która pozwala mężczyznom zawetować pozwolenia na podróż, prawa jazdy i inne usługi rządowe dla niezamężnych kobiet poniżej 25 roku życia, pobrano już ponad milion razy. Samotne kobiety, które zachodzą w ciążę, są ścigane za seks pozamałżeński. Jak informuje Amnesty International -„Noof al-Maadeed, 23-letnia kobieta z Kataru, która szukała azylu w Wielkiej Brytanii, powołując się na przemoc w rodzinie, zdecydowała się wrócić do Kataru po uzyskaniu zapewnień od władz. Zaczęła dokumentować swoją podróż w mediach społecznościowych, ale ostatni raz była słyszana 13 października po tym, jak zgłosiła policji groźby ze strony swojej rodziny. Mimo zapewnień władz, że jest bezpieczna, jej miejsce pobytu pozostaje nieznane, co budzi obawy o jej bezpieczeństwo”.

Katar. O zdrowiu kobiety decyduje mężczyzna

Jak opisuje Human Rights Watch kobieta w Katarze nie może także skorzystać z opieki lekarza w przypadku zdrowia układu rozrodczego. Żeby przejść badania ginekologiczne muszą pokazać dowód zawarcia małżeństwa. Organizacja przytacza przykład osiemnastoletniej Dany. „Pewnego razu lekarz z ostrego dyżuru skierował mnie do szpitala dla kobiet na badanie ultrasonograficzne (...)Skręcałam się z bólu, lekarz myślał, że mój jajnik pękł. Nie dali mi jednak skierowania na USG dopochwowe, odmówili mi zrobienia badania, ponieważ nie byłam mężatką"- opowiadała nastolatka, która w ostateczności skłamała, że jest mężatka i podała numer telefonu do przyjaciela.

Dyskryminacja kobiet w Katarze

Zgodnie z prawem szariatu kobiety w Katarze mogą dziedziczyć majątek, ale córki otrzymują o połowę mniej niż synowie. Katarki z trudem zdobywają też wysokie stanowiska w firmach prywatnych i sektorze publicznym, mimo że ponad połowa wszystkich absolwentów szkół wyższych to kobiety. Nie ma prawa zabraniającego dyskryminacji ze względu na płeć w miejscu pracy. W wielu firmach wymagany jest tzw. „list" od męża lub ojca, zezwalający na jej zatrudnienie. Przepisy zabraniają kobietom wykonywania prac ogólnie określanych jako niebezpieczne lub nieodpowiednie. Kobiety muszą również uzyskać zgodę męskiego opiekuna na pracę w instytucjach rządowych i specjalnych. Kolejnym przykładem dyskryminacji jest ogromna różnica płacowa w zestawieniu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, w którym Katarki zarabiają o znacznie mniej niż mężczyźni.

ZOBACZ TEŻ: Pojedynek pięknych kobiet z Polski i Meksyku. Miss Universe 2020 czy Miss World 2022?

Sonda
Czy uważasz, że MŚ w piłce nożnej powinny odbywać się w Katarze?
Woda w cenie paliwa? Cała prawda o cenach w Katarze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki