Kiedy wybudzamy pelargonie po zimie? Ogrodnicy radzą, jak przygotować kwiaty balkonowe, by kwitły całe lato

i

Autor: Shutterstock Kiedy wybudzamy pelargonie po zimie? Ogrodnicy radzą, jak przygotować kwiaty balkonowe, by kwitły całe lato

Dom i ogród

Kiedy wybudzamy pelargonie po zimie? Ogrodnicy radzą, jak przygotować kwiaty balkonowe, by kwitły całe lato

2023-02-16 14:45

Jak pobudzić do wzrostu pelargonie po zimie? Kiedy wybudzić kwiaty z zimowego snu i ustawić je na balkonie? Gdy dni stają się dłuższe a temperatury wyższe, wiele osób już nie może doczekać się, aż zacznie ozdabiać balkon kwiatami. Pelargonie kwitną bardzo obficie i długo. Odpowiednio pielęgnowane kwiaty cieszą nasze oczy od maja aż do pierwszych przymrozków w listopadzie. Odpowiednio zimowane mogą cieszyć nasze oczy nawet kilka lat. Ogrodnicy radzą, jak i kiedy wybudzić kwiaty po zimie.

Ciepłolubne pelargonie z powodzeniem mogą przetrwać zimę. Piękne balkonowe kwiaty będą cieszyć nasze oczy przez kilka sezonów jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Przechowywanie pelargonii zimą w cieplejszym miejscu zaczynamy jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Gdy noce stają się chłodniejsze a temperatura spada w okolice zera. Jeśli kwiaty rosną w doniczkach, wystarczy przenieść je do jasnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura od 5 do 10 Celsjusza. Pelargonie, które rosną na rabatach trzeba wykopać i wsadzić do donicy wypełnionej drenażem, a następnie zasypać świeżą ziemią. Podczas zimowania pelargonii unikamy obfitego podlewania. Gleba powinna być lekko wilgotna, niemal sucha. Jeśli pelargonie zimują w chłodnym pomieszczeniu wystarczy podlewać je raz na trzy tygodnie. Łodygi powinny być mocne i zielone przez całą zimę.

Kiedy wybudzamy pelargonie po zimie? Ogrodnicy radzą, jak przygotować kwiaty balkonowe, by kwitły całe lato

Podczas zimowania pelargonii dbamy o wilgotność gleby ale nie nawozimy kwiatów. W połowie stycznia zaczynamy wybudzać rośliny z zimowego snu (gdy zrobimy to później, trzeba liczyć się z tym, że pelargonie później zakwitną). Jeśli chcemy, by pięknie zakwitły wiosną przenieśmy kwiaty do cieplejszego pomieszczenia lub podkręćmy temperaturę w miejscu w którym się znajdują. Najlepsza to około 15 stopni C. W tym samym czasie możemy także zwiększyć częstotliwość podlewania. W marcu warto nawozić pelargonie i obciąć końcówki pędów. Dzięki temu roślina rozkrzewi się i obficie zakwitnie. W maju możemy przesadzić kwiaty do większych doniczek i wynieść na zewnątrz.

Kiedy przycinać pelargonie? Są dwie daty

Pelargonie najlepiej przycinać późna jesienią, tuz przed zimowaniem. Bez względu na to, czy pelargonie kwitły w donicach, czy bezpośrednio w glebie, pędy przycinamy o około 15 cm, oraz usuwamy wyschnięte liście i kwiaty. Opcjonalnie kwiaty można przyciąć także wczesną wiosną, ale wtedy skracamy zdecydowanie mniej, roślina będzie miała mniej czasu na regenerację przed sezonem kwitnienia.

ZOBACZ TEŻ: Kwiaty na wiosnę. Piękne rośliny na balkon i na rabaty. Posadź i ciesz się pięknym kwieciem aż do lata

Jakie kwiaty na balkon? W galerii poniżej znajdziesz 10 łatwych w uprawie roślin, które kwitną całe lato

Sonda
Hodujesz pelargonie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki