Jak wyhodować pelargonie z nasion?

i

Autor: Shutterstock Jak wyhodować pelargonie z nasion?

Dom i ogród

To ostatni moment jeśli chcesz mieć piękne pelargonie wiosną. Zrób to teraz, a kwiaty pięknie zakwitną

2023-02-06 14:11

Choć w kalendarzu jeszcze zima, to już warto pomyśleć o wiośnie. Jeśli chcemy mieć pięknie ukwiecony balkon czas zabrać się do pracy. Szczególnie jeśli planujemy ozdobić go skrzynkami pelargonii z własnych sadzonek. Sprawdź, kiedy najlepiej siać pelargonie i jak to zrobić.

Pelargonie to jedne z tych kwiatów, które kwitną od wiosny aż do później jesieni. Ponad to to kwiaty wieloletnie, które odpowiednie przechowywane zimą zakwitają w kolejnych sezonach. Jeśli chcemy wyhodować roślinę samodzielnie, możemy to zrobić wysiewając nasiona do skrzynek. Jak to zrobić i kiedy jest najlepszy czas?

Pelargonie. Nasiona - gdzie kupić?

Nasiona pelargonii są dostępne w sklepach ogrodniczych i w większości marketów. Są zamknięte w niewielkich paczuszkach. Warto zwrócić uwagę na odmianę i oznaczenie. F1 na opakowaniu oznacza nasiona heterozyjne, które mają zapewnić, że wyrośnie z nich roślina zgodnie z opisem na opakowaniu. Chodzi o siłę wzrostu i kolor kwiatów. Najpopularniejsze nasiona pelargonii, to odmiany rabatowe i bluszczolistne, w kolorach od białych przez różowe, czerwone i bordowe.

Kiedy najlepiej siać pelargonie? To najlepszy termin, jeśli kwiaty mają zakwitnąć na wiosnę

Pelargonie zakwitają zazwyczaj około 4 -5 miesięcy od wysiewu. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami w maju, to nasiona pelargonii powinny znaleźć się w ziemi już w styczniu. Jednak, jak pisaliśmy wyżej pelargonie charakteryzują się długim kwitnieniem, więc jeśli wysiejemy nasiona w lutym, wciąż będziemy się cieszyć pięknymi kwiatami do później jesieni, tylko krócej. Czym później posiejemy pelargonie, tym później otrzymamy kwitnące rośliny.

Jak samemu wyhodować pelargonie? Sianie kwiatów krok, po kroku

Zaczynamy od skrzynki, doniczki lub innego pojemnika (np. plastikowe opakowanie po śmietanie), które wypełniamy lekką i przepuszczalną glebą. Ważne, żeby wybrany przez nas pojemnik miał na dnie niewielkie otwory do odprowadzania nadmiaru wody. Kiedy doniczki są już wypełnione ziemią, robimy w niej niewielkie wgłębienia w odstępie około centymetra. Do każdego dołka wkładamy nasionko i przysypujemy półcentymetrową warstwą gleby. Za pomocą zraszacza podlewamy całość, odstaną wodą. Następnie przykrywamy doniczkę kawałkiem folii (warto ją ponakłuwać wykałaczką, aby zapewnić dostęp powietrza kiełkującej roślinie). Całość zraszamy raz dziennie, tak, by utrzymać stałą wilgotność podłoża. Pojemniki z nasionami ustawiamy w ciepłym miejscu. Optymalna temperatura to 20-23 stopnie C. Po około 14 dniach pojawią się kiełki.

Pikowanie i sadzenie pelargonii. Kiedy jest najlepszy czas?

Kiedy pelargonie mają około 2-3 liści można rozpocząć pikowanie. Rośliny przesadzamy do większych doniczek. Trzeba to zrobić delikatnie, by nie uszkodzić systemu korzeniowego. Przy tworzeniu sadzonek nie zapominamy o odpowiednim podłożu, doniczkach z systemem drenażu i delikatnym podlewaniu. Kiedy przesadzimy pelargonie do większych doniczek, ustawiamy rośliny w pomieszczeniu o temperaturze około 20 stopni C. Ważne jest także jasne stanowisko. Najlepiej sprawdza się parapet od strony południowej. Po około 3 tygodniach, kiedy sadzonki się odpowiednio ukorzenią możemy zacząć je hartować, umieszczając w chłodniejszym pomieszczeniu. Wtedy możemy także rozpocząć delikatne nawożenie roślin. Wiosną, gdy nie ma już ryzyka przymrozków, sadzonki można zacząć przesadzać na rabaty w ogrodzie lub do skrzynek na balkonach i tarasach.

ZOBACZ TEŻ: Jak i kiedy przycinać hortensje? Zabieg cięcia w odpowiednim czasie, to gwarancja pięknych kwiatów latem

Sonda
Hodujesz pelargonie z nasion?
Pelargonie - królowe balkonów!
Nasi Partnerzy polecają