Rodzina

i

Autor: cathopic.com

Lęk przed przywiązaniem. 5 kroków, aby nie bać się bliskości

2022-07-01 14:49

Strach przed tworzeniem prawdziwych i bliskich relacji może utrudniać codzienne życie. Unikanie intymnych momentów na chwilę może się sprawdzić, jednak na dłuższą metę będzie to męczyło i Ciebie i bliską Ci osobę. Lęk przed przywiązaniem może mieć różnorakie podłoże, jednak z reguły objawia się podobnie – obawianiem się odrzucenia. Istnieje sposób, aby poradzić sobie z lękiem przed bliskością w 5 krokach. Zobacz, jak wprowadzić zmiany w swoje życie.

Odczuwanie lęku przed bliskością, jest tak naprawdę wewnętrzną obawą przed odrzuceniem. Człowiek czujący strach przed angażowaniem się w bliskie relacje odczuwa cierpienie psychiczne z tym związane. Ze względu na osobiste doświadczenia ciężko jest mu pozwolić, aby druga osoba poznała go tak naprawdę.

Dla człowieka z lękiem przed przywiązaniem wszelkie objawy intymności będą czymś bardzo trudnym, a może nawet niemożliwym do osiągnięcia. Takie objawy tego specyficznego lęku sprawiają, że jest on elementem wyjątkowo utrudniającym jednostce przeżywanie codzienności. Funkcjonowanie z lękiem przed bliskością można jednak usprawnić.

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z tą odsłoną lęku. Najistotniejszym czynnikiem zmiany może być tutaj porada profesjonalisty od zdrowia psychicznego. Ważnym elementem jest również praca nad sobą – nieustanna, momentami wyczerpująca. Taka praca nad swoimi wadami w zakresie psychiki, pomimo trudu który trzeba w nią włożyć, odwdzięczy się owocnymi skutkami i poprawą codziennego funkcjonowania.

Jak zatem radzić sobie z lękiem przez przywiązaniem? Oto sposoby, które pomogą Ci poradzić sobie ze strachem przed bliskością i miłością.

1. Podejmij wyzwanie zmiany

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest realna chęć przemiany. Pomimo, że opiera się ona na niezadowoleniu z aktualnej sytuacji, nie może być to Twoją jedyną motywacją. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że starania i proces zmiany będą trudne i czasochłonne. Aby wytrwać zmotywuj się czynnikami pozytywnymi – nakierowanymi na tą „lepszą przyszłość”, która czeka Cię po pokonaniu lęków.

2. W przemyśleniach nie rozgraniczaj siebie od bliskich

W przezwyciężeniu leku przed utożsamianiem się z pewną relację pomoże Ci myślenie o sobie w kategoriach „my”, zamiast jedynie jako „ja”. Kiedy myślisz o spędzaniu czasu z przyjaciółmi lub snujesz plany ze swoim partnerem, postaraj się myśleć właśnie w imieniu całej grupy/pary. Takie myślenie wyrobi w Tobie nawyk postrzegania siebie jako osoby połączonej relacjami z innymi ludźmi.

3. Przeanalizuj swój związek/swoją przyjaźń

Zmaganie się z lękiem przed intymnością wiąże się z konfrontacją. Przygotuj się na szczere rozmowy z Twoim partnerem lub przyjacielem/przyjaciółką. Będziesz musiała wytłumaczyć ważnym dla Ciebie osobom jak wygląda Twój lęk i czego potrzebujesz z ich strony, aby czuć wsparcie i radzić sobie z tego typu strachem.

4. Kontroluj swoje uniki

Unikanie bliskości jest łatwą techniką dla ludzi z lękiem przed przewiązaniem. W codziennym życiu skup swoje myśli wokół tych uników i przeanalizuj je. W jakich sytuacjach je stosujesz? Jakie emocje wtedy Ci towarzyszą? Dzięki dokładniejszemu poznaniu siebie, będziesz w stanie krok po kroku eliminować tego typu unikanie ze swojego postępowania.

5. Bądź gotowa na konflikty

Pamiętaj, że na prawdziwość relacji składają się nie tylko piękne momenty bliskości, ale również ścieranie się dwóch charakterów, które powoduje konflikty. Kiedy nauczysz się być otwarta na bliskie relacje i otwarta na intymność nie zapominaj, że czeka Cię także trochę przykrych momentów. Życie, emocje i relacje – wszystko ma swoje złe strony, jednak to właśnie one składają się na ich prawdziwość.

Sonda
Boisz się bliskości z drugim człowiekiem?
M jak miłość. Andrzej nie będzie mógł żyć bez Magdy nowym sezonie! Marcin Mroczek zdradził co się będzie działo w siedlisku!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE