Jak wyczyścić przypaloną blachę z piekarnika

i

Autor: Shutterstock Jak wyczyścić przypaloną blachę z piekarnika

Czysto i zdrowo

Miodzio sposób na to, jak wyczyścić przypaloną blachę piekarnika. Spalenizna i tłuszcz znikają w oka mgnieniu

2022-09-14 16:18

Jak wyczyścić blachę piekarnika bez używania agresywnych środków chemicznych? Prościej niż ci się wydaje. Zapieczony tłuszcz, przypalone kawałki ciasta i inne składnik dań, które przyrządzasz w piekarniku znikną jeśli użyjesz sody. Ważne jednak by zrobić to umiejętnie. Wtedy nie trzeba będzie męczyć się z czasochłonnym szorowaniem, które zazwyczaj nie przynosi pożądanych efektów. Sprawdź, jak wyczyścić blachę piekarnika sodą i dlaczego lepiej nie używać gotowych, chemiczny preparatów.

Stary i przypalony tłuszcz na blaszce piekarnika potrafi zepsuć nie tylko atmosferę w domu (swąd spalenizny nie należy do najprzyjemniejszych, a nie rzadko zdarza się także zadymienie), ale także smak przygotowywanej potrawy, dlatego warto zadbać o to, by blacha była zawsze czysta. Jednak zamiast sięgać po agresywne środki chemiczne, lepiej użyć pasty sodowej, która nie tylko skutecznie usunie spaleniznę ale także nie będzie miała negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Jak wyczyścić przypaloną blachę piekarnika sodą?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie przypalonej patelni jest użycie pasty sodowej. Żeby ją przygotować wystarczy zmieszać 70 g sody oczyszczonej z łyżeczką szarego mydła (w płynie) i odrobiną wody. Gotową pastę nakładamy gąbką na blachę. Czekam 5 - 10 minut. Jeśli blaszka jest mocno zabrudzona, trzeba będzie wyszorować ją druciakiem. Grube warstwy brudu można zedrzeć specjalnym skrobakiem lub łyżką.  Zazwyczaj jednak wystarcza zielona część zwykłej gąbki do zmywania naczyń. W przypadku starych zabrudzeń, warto wcześniej zalać blachę gorącą wodą, odlać płyn po 3 minutach i dopiero nałożyć pastę sodową na jej powierzchnię. Żeby usunąć pozostałości tłuszczu i białe smugi po sodzie, warto przetrzeć powierzchnie wodą z octem.

NIE PRZEGAP: Jak szybko wyczyścić kaloryfer w środku? Prześwietny sposób na czysty grzejnik. Wykorzystaj ten trik, a pozbędziesz się kurzu 

Dlaczego soda oczyszczona jest najlepsza do czyszczenia przypalonej blachy piekarnika?

Soda oczyszczona świetnie radzi sobie z zabrudzeniami spalenizną. W dodatku to składnik wielu ciast. W odpowiednich ilościach nie szkodzi naszemu zdrowiu. W przeciwieństwie do agresywnych środków czystości. Podczas sprzątania wdychamy substancje chemiczne, a żrące środki używane do usuwania spalenizny często zostają jeszcze przez jakiś czas na blaszce lub w piekarniku i przedostają się do ciasta lub innych potraw przygotowywanych w wysokiej temperaturze.

Sonda
W sprzątaniu stosujesz naturalne sposoby?
TAŃCZĄCE Z PROMOCJAMI 08.09.22
Nasi Partnerzy polecają