Odchudzanie na lato 2022. To najbardziej niebezpieczne diety świata

2022-03-31 17:32
Jedzenie na noc i w nocy
Autor: Shutterstock

Diety stosowane bez konsultacji z dietetykiem czy lekarzem, zazwyczaj skutkują bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a w momencie ich zakończenia efektem jo-jo. Do najbardziej niebezpiecznych rodzajów diet zalicza się np. dieta tasiemcowa na wakacje, czy dieta baletnicy.

Niestety wśród młodych kobiet i mężczyzn głośno ostatnio o diecie tasiemcowej na wakacje 2022. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych diet polegająca na połknięciu kapsułki z larwą tasiemca nieuzbrojonego. Tasiemiec jest pasożytem, który, po zagnieżdżeniu w ścianie jelita cienkiego, odżywia się przetrawionym pokarmem zjedzonym przez zarażonego, w związku z czym można zaobserwować dość szybki spadek masy ciała.

Obecność pasożyta w organizmie wiąże się jednak z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych objawów, takich jak: wzrost lub, rzadziej, brak łaknienia, mdłości i wymioty, bóle brzucha, osłabienie, zawroty głowy, brak energii, wyniszczenie organizmu. W niektórych przypadkach tego typu metoda odchudzająca może prowadzić nawet do zgonu.

W tym przypadku nie można mieć także pewności, jaki tasiemiec znajduje się wewnątrz kapsułki. Jeżeli do organizmu trafi tasiemiec uzbrojony, sytuacja przedstawia się o wiele gorzej. Ten rodzaj pasożyta może bowiem zagnieździć się w innych narządach, np. w oku, sercu czy nawet mózgu, co stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia nosiciela.

Przed wakacjami wiele osób planuje głodówki

Niektóre głodówki posiadają zachęcająco brzmiące nazwy, np. dieta baletnicy. Ta trwająca dziesięć dni kuracja odchudzająca przez pierwsze dwa dni zakłada całkowitą rezygnację z przyjmowania pokarmów (można pić wodę i niesłodzoną kawę). Kolejne dwa dni to spożywanie odtłuszczonego nabiału, dzień piąty i szósty – warzyw (polecane są ziemniaki w mundurkach, maksymalnie 11 sztuk dziennie). W dniu siódmym i ósmym można jeść gotowane mięso, zaś w ciągu dwóch ostatnich dni – warzywa, głównie zielone.

Choć efektem stosowania tej diety może być spadek wagi, to, jak każdy inny rodzaj głodówki, gwarantuje ona efekt jo-jo, a także problemy z odchudzaniem w przyszłości.

Jest wiele odmian głodówek. Istnieją np. takie, które polegają na wyłącznym piciu płynów i niespożywaniu stałych pokarmów. Inne natomiast pozwalają wprowadzać stopniowo różne produkty. Z reguły głodówki powodują: osłabienie organizmu, spowolnienie metabolizmu, powrót do poprzedniej wagi. Wyniszczają organizm poprzez doprowadzenie do znacznych niedoborów odpowiednich składników odżywczych.

Dobrze zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna to gwarancja sukcesu w odchudzaniu. Niejednokrotnie jednak osoby walczące o smukłą sylwetkę próbują znaleźć inne sposoby, aby osiągnąć wymarzony cel. Przechodzą na diety, które są niezdrowe, nieracjonalne, a co za tym idzie – groźne dla zdrowia, a nawet życia.W internecie dietetycy grzmią na alarm. Najbardziej niebezpieczne są diety odchudzające, prowadzone bez konsultacji dietetyka, czy lekarza. Unikaj ich jak ognia!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE